Ana Sayfa Çocuk 15 Temmuz Çocuklara Nasıl Anlatılmalı

15 Temmuz Çocuklara Nasıl Anlatılmalı

15-temmuz-cocuklara-nasil-anlatilmali1

Ülkemizde 15  temmuz 2016 da yaşanan olaylar millet olarak hepimizi derinden üzmekte, psikolojik anlamda bizleri oldukça fazla sarmaktadır. Biz büyüklerin bile fazlasıyla etkisinde kaldığımız bu olaylar, çocuklarımız üzerinde de olumsuz etkiler bırakır o yüzden çocuklarımızı olabildiğince olaylardan uzak tutmalı etkilenmemeleri konusunda doğru yaklaşım sergilemeliyiz. Çocuklarımızı bu durumlardan kaçınmalı bu konuda hassas davranmalıyız. Çocuğunuza sergilemeniz gereken tutum hakkında sizlere aktaracağımız bilgiler referans olabilir.

  • Yaşanan olaylar hakkında çocuğunuzu dinlemeniz gereklidir, hangi kaynaklardan bilgi aldıklarını bilmeniz nasıl yorumladıklarını dinlemeniz, hem çocuğunuzu hem sizi sakinleştirecektir.
  • Çocuğunuzu televizyon, internet sosyal medya hesapları hakkında takipte olmalı kontrolde bulunmalısınız.
  • Durumu açıklarken sorularını geçiştirmekten kaçınmalı, anlayabilecekleri bir ölçüde bir anlatım yapmalısınız.
  • Çocuğunuz okul öncesi dönemde ise, oyun oynama yöntemiyle anlatabilirsiniz. Ergenlik döneminde olan çocuklarınıza, insani değerler konusunda ilgili sohbetlerle açıklayabilirsiniz.
  • Okul öncesi dönemde olan çocuklar için, anne ve baba korumayı temsil eder asker polis algı olarak anne baba gibi, koruyucu bir izlenim bırakmaktadır. Bu konu hakkında sağlanan güven sarsılabilir. Bu yüzden sakin bir şekilde anlatımlar yapmalı öfkeden uzak durmalısınız.
  • Şahit olduğu görmüş olduğu olaylardan dolayı çocuğunuz ağlama, korkma gibi davranışlar sergileyebilir. Böyle bir durum söz konusu ise anne ve baba durumu kabullenmeli çocuklarına yanlarında olunduğunu hissettirmelidir.
  • Geçiştirir tarzda cümleler kurmaktan kaçınmalısınız olabilecek sorunlarda her ne olursa olsun yanında olacağını hissettirmeniz, çocuğunuz için daha sağlıklı bir davranış olacaktır.
  • Olayların çocuğunuz üzerinde etkileyici bir etki bırakmaması noktasına dikkat etmeli, günlük yaşantılarında herhangi bir değişiklik olmasına izin vermemelisiniz. Bu durumda çocuğunuzun endişeleri kısa sürede azalacaktır.
  • Sokak yürüyüşü miting alanları gibi topluluklardan, böyle anlarda çocukları uzak tutmakta fayda vardır.

15-temmuz-cocuklara-nasil-anlatilmali3

Millet olarak yaşanılan sıkıntılı günlerin tekrar yaşanmaması, hem bizlerin hem de çocuklarımızın savaş değil, sevgi dolu bir ülkede yaşayabilmesi dua ve dilekleriyle…

DİĞER YAZILARINI ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

AnnemBilio.com, konusunda önemli tüm bilgileri çok yakından anlık olarak takip etmektedir, bu konuda son yazı ve gelişmeleri yayınlamaktadır. Bu nedenle annembilio.com'un yayınladığı bilgilendirme yazılarını takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. AnnemBilio.com'da yayınlanan konusundaki en kaliteli yazıları en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bizi takip edebilirsiniz.

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir