Ana Sayfa Hamilelik Doğum Doğum Korkusunu Nasıl Yenebilirsiniz?

Doğum Korkusunu Nasıl Yenebilirsiniz?

Doğum korkusunu nasıl yenebilirsiniz? Doğum heyecanı nasıl yenilir? Doğum yapmaktan korkuyorum ne yapmalıyım? Doğum korkusunu yenmenin yolları. Konuları hakkında bilgiler yazımızın devamında yer almaktadır.

dogum-korkusu

Anne adaylarının pek çoğunda görülen doğum korkusu yaşanması muhtemel ağrıya direnç gösterememekle ilişkilendirilir. Doğum zamanı yaklaştıkça artan bu endişe, normal veya sezaryen doğum yapma kararı üzerinde de etkilidir. Yabancı bir ortamda yalnız ve çaresiz kalma hissi endişelerin artmasının temel sebepleri arasında gösterilebilir.

 

Bebeğimin Başına Kötü Bir Şey Gelir mi?

Zamanında hastaneye ulaşamamak, bebeğin başına kötü bir şey gelmesi, işlerin ters gitmesi ve maddi kaygılar doğum korkusu ile birleşerek ortaya atlatılması zor travmalar çıkarabilir. Normal doğum yapmak isteyen kadınların akıllarında yer eden bir başka sorun ise vajina genişlemesi nedeniyle doğumdan sonra cinsel hayattan eskisi kadar zevk alamama korkusudur.

 

Normal doğum dışında sezaryenle doğum da anne adaylarının endişe duymasına neden olabilir. Ameliyat sırasında ve sonrasındaki ağrılar, anesteziden çıkamamak, kontrolü kaybetmek, bebeğin ne zaman görüleceği gibi farklı boyutları olan doğum korkusu, annelerin her zaman içinde bulundukları endişeli ruh durumunun bir parçası olarak görülebilir.

 

Kaygılar ve Korkular Doktorla Paylaşılmalı

Gebelik süresince okumak ve rutin kontrollerde endişeleri doktorla paylaşmak ciddi bir rahatlama sağlayacaktır. Doğum öncesi hazırlık kurslarına devam eden anne adaylarının yaşadıkları zorluklarla daha kolay bir şekilde baş edebildikleri gözlemlenmektedir. Doğum korkusu nasıl yenilir konusunda atılacak her adım sürecin daha da kolaylaşmasını sağlar. Doğum korkusu ile baş edebilme becerileri arasında;

 

-Sağlıklı bilgiler edinmek

-Fiziksel ve duygusal endişeleri birbirinden ayırmak

-Doğum hazırlıkları için yakın akrabalardan destek almak

-Kendine zaman ayırmak

-Gerekli olması halinde profesyonel destek almak sayılabilir.

 

Korkunun temelinde yatanın doğru tespit edilebilmesi, bu konuda gösterilecek çabanın da etkili bir şekilde sonuç alınmasına yardımcıdır. Doğuma eşin katılımı konusunda önceden karar vermek ve bu kararı doktorla paylaşmak gerekli hazırlıkların yapılması için önemlidir.

 

Doğum konusunda eksiksiz ve doğru bilgiler edinmek yaşanacaklar hakkında önceden fikir edinmek anlamına gelir. Çevreden duyulan söylentilere kulak vermemek ve işin aslını öğrenmek her zaman faydalıdır. Endişe ve kaygılardan uzak kalmayı başarmak için kişisel tercihler devreye alınabilir ve sürekli meşgul olmak için uğraşlar bulunabilir. Bebeğini sağlıklı bir şekilde kucağına alan anneler, yaşadıkları her şeyi unuturlar.

 

Bu yazımızda, Doğum Korkusu hakkında sizlere bilgi aktarımında bulunduk soru, sorun ya da görüşlerinizi bizlere yorum bölümümüzden iletebilirsiniz.

 

DİĞER DOĞUM KORKUSU YAZILARINI ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

AnnemBilio.com, doğum korkusu konusunda önemli tüm bilgileri çok yakından anlık olarak takip etmektedir, bu konuda son yazı ve gelişmeleri yayınlamaktadır. Bu nedenle annembilio.com'un yayınladığı bilgilendirme yazılarını takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. AnnemBilio.com'da yayınlanan doğum korkusu konusundaki en kaliteli yazıları en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bizi takip edebilirsiniz.

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir