Ana Sayfa Bebek Prematüre Bebek Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Prematüre Bebek Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Prematüre nedir? Prematüre Bakımı, Prematüre doğum nedenleri nelerdir? Prematüren riskleri nelerdir? Prematüre Bebek Bakımı Nasıl Olmalıdır? gibi soruların cevabı yazımızda yer almaktadır.

premature

Her anne zamanında ve sağlıklı bebek doğurmak ister ancak maalesef ki her anne bu konu da pek de şanslı olamıyor. Prematüre bebekler ile çok sık olmasa da karşılaşılıyor. Ancak anneler bu durumda üzülüp kendini bırakmamalı tam tersine bebeği ile daha çok ilgilenmeli ona daha çok özen göstermeli ve bebeğinin sağlıkla büyümesine yardımcı olmalı. Çünkü prematüre bebek doğumu, anneden ya da bebekten dolayı olmayabilir, prematüre bebek doğumu için birçok sebep vardır. Bu yüzden özellikle anneler,  çok fazla üzüntüye kapılmamalı bebeklerinin de büyüyeceğini sadece belirli bir süre bu durumun olumsuz etkileriyle karşılayabileceğini bilmeli ve umudunu kaybetmemelidir.

Prematüre nedir?

Prematüre zamanından önce yani erken doğan bebeklere denmektedir.

Prematüre bebek doğumunun başlıca nedenleri nelerdir?

1- Anne adayının hamilelik süresince sigara, alkol ve benzeri zararlı madde kullanması.

2- 18 yaşından küçük 35 yaşından büyük anne adayı olmak.

3- Sık sık doğum yapmış olmak.

4- Çoğul gebelik ise erken doğum riski bulunur.

5- Rahim gerilmesi durumu erken doğum riskini arttırır.

6- Anne adayında bulunan akciğer, karaciğer, böbrek gibi kronik hastalıklar.

 

 Prematüre Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Her bebeğe özen ile bakılır ancak prematüre bebeklere 2 kat daha özenli bakılmalıdır.

Prematüre bebek bakarken bebeğin bulunduğu ortamın temizliği çok önemlidir. Bebeğin bulunduğu tüm ortamlar sürekli temizlenmeli (gerekirse sirkeli sular ile) temizlikte kimyasal madde kullanılmamalıdır. Bebeğin bulunduğu ortamlar sürekli havalandırılmalı gerekli oksijeni alması sağlanmalıdır. Prematüre doğmuş bebeğin bulunduğu ortamdaki nem miktarına da dikkat edilmelidir. Gerekirse buhar makineleri kullanarak nem arttırılmalıdır. Prematüre bebekler diğer bebeklerden daha sık acıkırlar bu neden dolayısı ile prematüre bebek sık sık beslenmeli kesinlikle aç bırakılmamalıdır. Prematüre bebek ile ten teması geçecek kişiler temiz olduklarına emin olmalılar. Temizliklerinde hastane dezenfektanı kullanmalılar, tırnak, el ve ağız bakımlarına ayrıca dikkat etmeliler. Prematüre doğmuş olan bebek ile gerekmedikçe çok kişi nefes ve ten yakınlığına geçmemelidir.

Prematüre bebek devam sütü alıyorsa kullanılan biberonun temizliğine de çok dikkat edilmelidir. Prematüre bebekte bir diğer dikkat edilmesi gereken durum da uykudur. Normal bebeklerden daha sık emen prematüre bebekler daha çok yorulacak ve daha çok uykuya ihtiyaç duyacaklardır ancak prematüre bebeğin gereğinden fazla uyumamasına özen gösterilmelidir yalnız abartılmamalıdır. Çünkü bebekler için uyku önemlidir gerektiği kadar uyumasına özen gösterilmelidir. Unutulmamalıdır ki bebekler uyursa büyür.

 

Bu yazımızda, Prematüre Bebek Bakımı  konusunda bilgiler aktardık, konu hakkında sorularınız ve önerilerinizi, yorum bölümümüzden bize aktarabilirsiniz.

 

DİĞER PREMATÜRE BEBEK YAZILARINI ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

AnnemBilio.com, prematüre bebek konusunda önemli tüm bilgileri çok yakından anlık olarak takip etmektedir, bu konuda son yazı ve gelişmeleri yayınlamaktadır. Bu nedenle annembilio.com'un yayınladığı bilgilendirme yazılarını takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. AnnemBilio.com'da yayınlanan prematüre bebek konusundaki en kaliteli yazıları en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bizi takip edebilirsiniz.

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir