Ana Sayfa Bebek Bebeklerde Uyku Düzeni Nasıl Sağlanır?

Bebeklerde Uyku Düzeni Nasıl Sağlanır?

Bebeklerde Uyku Düzeni Nasıl Sağlanır? Bebeklerde uyku düzeni oluşturma yöntemleri, Bebeklerin uyku düzeni ne zaman oturur? Uyku düzeni nasıl sağlanır? sorularının cevapları yazımızın devamında bulunmaktadır.

bebeklerde-uyku-duzeni

Yeni doğan bebeklerde uyku düzeni sağlamak annelerin en çok zorlandığı konular arasında yer almaktadır. Bu konuda öncelikle annelere soğukkanlı ve sabırlı olmalarını tavsiye ederiz. Daha sonra ise aşağıda yer alan püf noktaları uygulayarak bu sorunu çözebilirsiniz:

 

Uyku Saati Belirleyin

Bebekler, düzeni severler. Düzenli olmak annelere de iyi gelecektir. Gün planlı ve programlı olacağı için size zaman kalacaktır. Bebeğinize hem gündüz hem de gece uyku saatleri belirleyin. Bebeğin gece uyuma saati 20.00 ya da en geç 21.00 olmalıdır. Daha geç uyumaları normal değildir. Bebekler ilk 6 ay boyunca gece 2-3 saatte bir emmek için uyandırmalıdır. Çünkü bebeklerin annelerini emerek aldıkları gıda çok azdır ve bu onları sabaha kadar idare etmez. Ancak 6-7 aydan sonra gece 24.00′ ten sonra bebekler kendileri gece uyanmadıkça beslenmesine gerek kalmaz. Zaten bebekler genellikle sabah 06.00 ya da 07.00 de uyanırlar. Uyandıktan yaklaşık 3 saat sonra tekrar uyuyacaktır. Bundan sonrada gün içerisinde bir kez daha uyur. 1.5-2 yaşına kadar bebekler gündüz iki kez 1-2 saat uyurlar. Bebeğinizin uyku düzeni rutinleşmelidir.

 

Uyumadan Önce Rutinler Oluşturun

Özellikle bebeğiniz gece uyumadan önce ona rutinler belirleyin. Bu rutinler sizin her gün yapabileceğiniz şeyler olsun. Mesela banyo yapmak, kitap okumak, minik oyunlar oynamak gibi kendinizin belirleyebileceği şeyler olabilir. Bu rutinler bebeği uykuya hazırlayacak ve uykuya dalma süresini en aza indirecektir.

 

Uyku Arkadaşı Edinmek

Bebeğiniz uykuya geçerken zorlanıyorsa ya da gece çok sık uyanıyorsa onun için bir uyku arkadaşı edinin. Pelüş oyuncak onun için ideal bir uyku arkadaşı olabilir. Her akşam onu yanına koyduğunuzda bebeğinize uykuyu hatırlatacak, onu rahatlatarak uykuya geçmesini hızlandıracaktır. Yine gece uyandığı zamanlar onu yanında görünce kendini güvende hissedecek ve tekrar uykuya dalacaktır.

 

Bebeğiniz Yatağında Uyumalıdır

Uyku düzeni nasıl sağlanır? Sorusunun en önemli cevaplarından birisi de bebeğin ne olursa olsun mutlaka ilk doğduğu günden itibaren kendine ait yatağında uyuması gerektiğidir. Yatağında uyuyup uyanan bebekler ileri de daha öz güvenli kişiler olurlar.

 

Bu yazımızda, Uyku düzeni nasıl sağlanır? konusu hakkında sizlere bilgi aktarımında bulunduk, yorum görüş ve önerilerinizi bizlere yorum bölümümüzden iletebilirsiniz.

 

DİĞER UYKU DÜZENİ YAZILARINI ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

AnnemBilio.com, uyku düzeni konusunda önemli tüm bilgileri çok yakından anlık olarak takip etmektedir, bu konuda son yazı ve gelişmeleri yayınlamaktadır. Bu nedenle annembilio.com'un yayınladığı bilgilendirme yazılarını takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. AnnemBilio.com'da yayınlanan uyku düzeni konusundaki en kaliteli yazıları en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bizi takip edebilirsiniz.

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir