Ana Sayfa Hamilelik Anne Sağlığı Hamilelikte Mide Bulantısı

Hamilelikte Mide Bulantısı

Hamilelikte mide bulantısı, hamilelikte mide bulantısına çözümler hakkında ulaşmak istediğiniz bilgiler, yazımızda yer almaktadır.

hamilelikte-mide-bulantisi

Hamileyken büyük olasılıkla yaşamış  olduğunuz mide bulantısı sorunu fazlasıyla canınızı sıkmıştır. Yaşadığınız bulantı genellikle sabah saatlerinde,  uykudan sonra kendisini göstermektedir. Kokulara karşı aşırı hassasiyet yine bu sorunun tetikleyici unsurlarındandır. Normal beslenme düzeniniz, faaliyetleriniz bulantı yüzünden bu dönemde bozulabilir. Bulantının çok aşırı olması durumunda mutlaka doktora belirtilmeli,  tedavi olunmalıdır. Bulantı genellikle ilk gebeliklerde daha fazla kendisini göstermektedir, hormonlarda ki artış fizyolojik değişimler,  hamilelikte mide bulantısının sebeplerindendir. Bulantınız olduğu zaman kendinizde tedavinizi yapabilir,  aşırı bulantı olduğunda doktora başvurabilirsiniz.  Tedavinizi kendiniz yapabilmeniz, bulantılarınızı geçirebilmeniz için yazımızda verilecek önerilerimizi uygulayabilirsiniz. Gün içerisinde tüketmiş olduğunuz besinleri,  azar azar ama daha sık alabilirsiniz, daha fazla öğüne yayabilirsiniz. Uyandıktan sonra, yatağınızdan kalkmadan önce tuzlu kraker yiyebilirsiniz.  Yemek yerken sıvı tüketmekten kaçının, yemek aralarında tüketmeye çalışın. Canınızın istediği şeyleri yiyin fakat midenizi yakacak ağır yiyeceklerden uzak durun. Günlük yaşantınızı engelleyecek şekilde bulantılarınız azalmıyor ve devam ediyorsa bu durum için doktora görünmenizde fayda vardır. Doktorunuzun vereceği ilaçlar bulantınızı geçirmeye yada hafiflemesine yardımcı olacaktır. Bulantının yapılan bu müdahalelere karşı geçmemesi hafiflememesi çok nadir görülen bir durumdur. Doktorunuzun vereceği ilaçlar,  bebeğinize zararı olmayacak şekilde uygulanacaktır.  Bulantınız hala geçmiyorsa bulantının hamilelik dışında farklı bir sağlık probleminden dolayı da olabileceğini göz ardı etmeliyiz.  Bunun içinde yine doktora görünmeniz gereklidir.

hamilelikte-midebulantisi

 

Hamilelikte mide bulantısına çözümleri  maddelerle ayrıntılı bir şekilde sizler için sunabiliriz.

 • Beslenmenizde çok fazla çeşitlilikten kaçının, üst üste yemek gruplarından yememeye özen gösterin.
 • Sabah yediğiniz besinleri, yavaş ve sindirilmesi için zaman bırakarak yiyin,  hızlı yemekten kaçının.
 • Otururken yada yatarken ani kalkış yapmayın, dinlenerek kalkın.
 • Daha sık ve azar azar yiyin midenizin boş kalmasını engellemeye çalışın, çünkü boş mide bulantı olmasına olanak sağlayacaktır.
 • Fazla yağlı besinlerden uzak durmalısınız, tercihiniz az yağlı, hafif yağlar olmalıdır.
 • Yediğiniz besinlerin içtiğiniz içeceklerin asitli olmamasına da dikkat edin. Asit fazla olduğu zaman mide bulantısını tetikleyici bir unsur haline gelecektir.
 • Sıvı tüketimini elinizden geldiğince bol tutun.
 • Uyku saatinden 1 ila 2 saat önce bir şey yemek içmek yapmamanız gerekenler arasındadır.
 • Sindirimi kolay olan hafif yiyecekleri tercih etmelisiniz, özellikle bulatınız olduğu dönemlerde, hamileliğin bulantı olmadan devam ettiği süreçte sağlıklı bir şekilde beslenmenize devam edebilirsiniz.
 • Ağır kokulardan uzak durmalısınız.
 • Bol sıvı tüketimi istiğfar ettiğiniz anlar içinde vücudunuzun su kaybı fazla olacağı için oldukça önem arz etmektedir.
 • Kafein ve gazlı içeceklerden uzak durmalı dozunda tüketmelisiniz.
 • Limon koklamak veya yemek mide bulantınıza iyi gelebilir, zencefil çayı tüketimi önerilmekte ve mideyi rahatlatıcı etki meydana getirmektedir.
 • Bulantının olduğu anda nane yaprağı çiğneyebilirsiniz, ancak midenizde ekşime gibi bir problem varsa nane çiğnemeniz ekşimeyi artırıcı bir etki meydana getirebilir.
 • Elma yemekte mide bulantınıza iyi gelebilir, lifli yapısı midenizi rahatlatabilir ama yavaş yavaş ölçülü bir şekilde yemelisiniz.

Verilen öneriler kişiye göre değişiklik gösterebilir, çoğunluğun denemiş olduğu besinler üzerinden sizlere faydalı olması adına derlenmiştir. Önemli olan noktalar beslenme aralıklarınızın daha sık olması ama azar azar yemek yemeniz, parfüm-sigara-yemek-petrol ürünleri-kahve  gibi yoğun kokulardan uzak durmanız .  Daha fazla sıvı tüketimi, vücutta  bulunan toksinlerin kolay atımını sağlayacağı için önemlidir.  Acı yiyecekler ve özellikle hazır gıdalardan kaçınmanızda midenizde oluşabilecek bulantı için çözüm olacaktır.

DİĞER YAZILARINI ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

AnnemBilio.com, konusunda önemli tüm bilgileri çok yakından anlık olarak takip etmektedir, bu konuda son yazı ve gelişmeleri yayınlamaktadır. Bu nedenle annembilio.com'un yayınladığı bilgilendirme yazılarını takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. AnnemBilio.com'da yayınlanan konusundaki en kaliteli yazıları en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bizi takip edebilirsiniz.

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir