Ana Sayfa Anne Emzirme Döneminde Beslenme İpuçları

Emzirme Döneminde Beslenme İpuçları

Emzirme Döneminde Beslenme İpuçları, Emziren annelerin yememesi gerekenler, Emziren anneler ne yemeli ne içmeli, Emziren anneler süt yapması için ne yemeli? Emzirme Döneminde Uzak Durulması Gereken Yiyecekler konuları hakkında bilgiler yazımızın devamındadır.

emzirme-doneminde-beslenme

Anne sütü bebek sağlığı için oldukça hayati bir değerdedir. Bebeğin yeni doğan olarak adlandırılan ilk 6 ay boyunca anne sütü en iyi besin kaynağıdır. Anne sütü ile emzirilen bebekler yaşamlarının tüm evrelerinde daha sağlıklı olur ve daha iyi gelişim gösterirler. Anne sütü bebeğin ihtiyacı olan bütün besinleri karşılar. Bu yüzden bebek sağlıklı olarak büyümeye devam eder. Anne sütü bebeğin vücudun birçok işlev görür. Bebeği hastalıklara karşı korur ve daha dirençli olmasını sağlar. Bebek anne sütünü diğer besinlere göre çok daha kolay sindirir. Doğumdan hemen sonra ilk 1 saatte anne sütü verilebilir. Anne bebeği ilk 6 ay başka hiç bir gıda ile beslememelidir. Çünkü bebeğin iç organları tam gelişmediği için sindirirken sıkıntı çekebilir veya sindiremeyebilir. Bu emzirme dönemi aynı zaman da anne ve bebeğin arasında oldukça önemli bir bağdır.

 

Emzirme Döneminde Beslenme İpuçları

– Anne bebeği emzirirken dengeli beslenmelidir

– Süt ve süt ürünlerini yeteri kadar tüketmelidir. Fazla olmamalıdır.

– Anne balık yemeye dikkat etmedir. Balığın içerisindeki vitaminler hem anne için hem de bebeğe sütle geçmesiyle vücut direncini arttırmaktadır.

– Emzirme döneminde anne protein alımına dikkat etmelidir. Et ürünlerini tüketmelidir.

– Gün içerisinde bol bol su tüketimine dikkat etmelidir.

– Anne doğum yaptıktan sonra ilk 3 ay içerisinde zayıflamaya çalışmamalıdır.

– Sabah kahvaltılarında mutlaka 1 adet yumurta tüketilmelidir.

– Hamilelikte aldığınız multivitamin tabletine ilk aylarda devam edin ancak vitamine güvenerek günlük taze sebze ve meyve tüketiminizi azaltmayın.

– Emzirme sırasında anne mutlaka bir bardak su içmeye özen göstermelidir.

– Hafifte olsa anne egzersiz yapmalıdır. Bu annenin ruh sağlığına da iyi gelecektir.

– Doğal meyve suları ve komposto tercih edilmelidir. Hazır meyve sularından kaçınılmalıdır.

 

Emzirme Döneminde Uzak Durulması Gereken Yiyecekler:

– Baharatlı yemekten kaçınılmalıdır. Bunun nedeni her yediğiniz yiyecek sütünüzü etkilemektedir. Kontrollü bir şekilde tüketilmektedir. Fazla tükettiğiniz zaman bebeğinizde ishal kusma veya karın ağrısı yapabilmektedir.

– Ananas, portakal, mandalina gibi asitli yiyeceklerin tüketiminde dikkat edilmelidir. Bebekte gaz oluşumuna neden olabilir.

– Anne alkol ve kafein tüketmemelidir.

– Anne yer fıstığını fazla tüketmemelidir, çünkü yapılan bazı araştırmalara göre ilerdeki dönemlerde çocukta fıstığa karşı alerji oluştuğu gözlemlenmektedir.

– Anne süt yapsın diye şekerli gıdalara yönelmemelidir.

– Anne emzirirken sigara içmemelidir ve sigara içilen ortamlarda bulunmaktan kaçınmalıdır.

 

Bu yazımızda sizler için Emzirme döneminde beslenme konusunda araştırma yaparak bilgiler aktardık, konu hakkında görüş, soru ve önerilerinizi bizlere yorum bölümümüzden aktarabilirsiniz.

DİĞER EMZİRME DÖNEMİNDE BESLENME YAZILARINI ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

AnnemBilio.com, emzirme döneminde beslenme konusunda önemli tüm bilgileri çok yakından anlık olarak takip etmektedir, bu konuda son yazı ve gelişmeleri yayınlamaktadır. Bu nedenle annembilio.com'un yayınladığı bilgilendirme yazılarını takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. AnnemBilio.com'da yayınlanan emzirme döneminde beslenme konusundaki en kaliteli yazıları en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bizi takip edebilirsiniz.

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir