Ana Sayfa Çocuk Çocuklara Paylaşma Nasıl Öğretilir?

Çocuklara Paylaşma Nasıl Öğretilir?

Çocuklara Paylaşma Nasıl Öğretilir? Çocuklara Paylaşma Duygusu Ne Zaman Öğretilmelidir? Çocuğa paylaşmayı öğretme, çocuğuma paylaşmayı nasıl öğretebilirim? okul öncesinde paylaşma duygusu konuları hakkında genel bilgiler yazımızın devamında bulunmaktadır.

cocuklarda-paylasma-duygusu

Çocukların Paylaşmayı Öğrenmesi İçin Yapılacaklar

 

Çocuklar doğuştan ya da bir anda paylaşma duygusunu öğrenemezler. Bunu ancak yaptıkları paylaşımlar ile zamanla öğrenebilirler. Çocuklarda paylaşma duygusunu oluşturmak için yapılacakların başında şunlar gelmektedir:

Birden Fazla Kişinin Oynadığı Oyunlar İle

Özellikle tek çocuklar kendi kendine ya da büyükler ile oynamak zorunda kalırlar. Ancak bunu ortadan kaldırmalı ve çocuklarınızın arkadaş edinmesine izin vermelisiniz. Sürekli tek olan ve tek başına bir şeyler yapan çocuk zamanla bencilleşebilir. Bu sebeple onu ikili oynanan oyunlara yönlendirmelisiniz. Bu oyunlara örnek olarak şunlar verilebilir:

– Tahterevalliye binmek.

– Evcilik oyunları oynamak ve sürekli rollerin değişmesi.

– Top ile oynanan oyunları bir kaç kişiyle oynamak.

 

Birden Fazla Kişi İle El işi Uğraşları Yapmak

Kağıt ve kartonlar ile yapıştırıcı, makas, boya, el işi kağıtları gibi malzemeler ile bir kaç çocukla birlikte aktiviteler yapmak çocuğunuza iyi gelecektir. Bu sayede toplu bir şeyler yapmayı öğrenecektir.

 

Oyuncaklarını Başka Çocuklarla Paylaşmak

Küçük yaşlarda çocuklar için en kıymetli şey oyuncaklardır. Bu nedenle de onları hiç kimseyle paylaşmak istemezler. Ancak çocuklara paylaşma duygusu kazandırılmak isteniyorsa küçük yaşlarda o oyuncakların sadece ona ait olmadığı gelen eve gelen çocuk misafirlerin de onlarla oynayabileceği öğretilmelidir.

 

 Çocuklara Paylaşma Duygusu Ne Zaman Öğretilmelidir?

 

Çocuklara paylaşma ne zaman öğrenilir? Bu soru birçok anne ve babanın merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Çocuklara paylaşma duygusu küçük yaşlardan itibaren öğretilmelidir. “Ağaç yaş iken eğilir.” atasözü ile de bu sabittir ki; çocuklara küçük yaşlarda kazandırılmayan ya da kazandırılamayan şeyler ileri ki zamanlarda kazandırılması oldukça güçtür. Çocuklar bir şeyleri anlamaya başladığı zaman yani 1,5 – 2 yaşına girdiği sıralarda küçük küçükte olsa paylaşma duygusu aşılanmaya başlanmalıdır. 3 yaşına girdikten sonra bu alışkanlığı iyiden iyiye kazanmış olacaktır. Ebeveynler bu süreçte çocuklarını anlamaya çalışmalı ve onlarla doğru iletişim kurmalıdır. Paylaşmaya başlayan çocuklarınızı överek onun bu harekete devam etmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca onu bu harekete teşvik etmek için çeşitli küçük hediyeler de alabilirsiniz.

 

Bu yazımızda, Çocuklarda Paylaşma konusu hakkında sizlere bilgi aktarımında bulunduk, yorum görüş ve önerilerinizi bizlere yorum bölümümüzden aktarabilirsiniz.

DİĞER ÇOCUKLARDA PAYLAŞMA YAZILARINI ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

AnnemBilio.com, çocuklarda paylaşma konusunda önemli tüm bilgileri çok yakından anlık olarak takip etmektedir, bu konuda son yazı ve gelişmeleri yayınlamaktadır. Bu nedenle annembilio.com'un yayınladığı bilgilendirme yazılarını takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. AnnemBilio.com'da yayınlanan çocuklarda paylaşma konusundaki en kaliteli yazıları en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bizi takip edebilirsiniz.

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir