Ana Sayfa Çocuk Çocuklara Tuvalet Eğitimi

Çocuklara Tuvalet Eğitimi

Çocuklara tuvalet eğitimi ne zaman verilmeli? Çocuklara tuvalet eğitimi nasıl verilmeli? Çocuklara tuvalet eğitimi ne kadar sürer? bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

tuvalet-egitimi

Çocuklarınız için vereceğiniz en önemli eğitimlerden biri şüphesiz tuvalet eğitimidir. Tuvalet eğitimi için sabırlı olmanız gerekmekte ilerleyen süreci doğru takip etmelisiniz. Çocuklara tuvalet eğitimi ne zaman verilmeli fazlasıyla merak ettiğiniz bir konu olabilir. 18 ay ila 3 yaş arası, çocuklara  tuvalet eğitimi için hem fiziksel anlamda hem de duygusal anlamda, en doğru zamanlamadır. Vermiş olduğumuz bu zamanlama bilgisi, çocuğunuzun cinsiyetine göre değişiklik gösterebilir. Erkek çocuklar, kız çocuklarına göre biraz daha erken başlayabilirler.

 

Çocuklarda tuvalet eğitimi için tek bir yöntem vardır demek doğru değildir, tuvalet eğitimi verirken başlangıçta lazımlığa alıştırarak verebileceğiniz gibi, lazımlığı tercih etmeden taklit ederek alışmasını da sağlayabilirsiniz. Tuvalet eğitim zamanı oldukça önemlidir. Anne ve babalar doğru zamanlama hakkında yeterince bilgi sahibi olmalıdır. Bazen 4 aylıkken kullanılan lazımlık örnekleri de vardır. Ancak bu kesinlikle yanlıştır. Tuvalet eğitiminde en önemli husus eğitime çocuğunuzun hazır olması, hazır olduğunun hissedilmesidir.  Zamanlamanın önemi çocuğunuz 2 yaşına gelmeden idrarını ve kakasını henüz tutamazlar, bunun için kasları el verişli değildir. Kaslarının gelişimi 18ay ve 2 yıl arasında tamamlanmaktadır.  Tuvalet eğitiminde doğru zamanlama tercih edilmezse başarısız olunacak, olumsuz sonuçlanacaktır.  Tuvalet eğitimi vermeniz için çocuğunuzun, tuvaleti ne zaman nasıl kullanması gerektiğini idrak edebilmesi gereklidir. Dengesini sağlayabilmeli, herhangi bir yardıma ihtiyaç duymadan altını silebilmeli, sifonu çekecek güç uygulayabilmelidir. Tuvalet eğitimi için gerekli olan bu davranışları yapabilmesi için, çocuğunuzun 18 ay ve 2 yıl arasında olması gereklidir. Çocuğunuz bebeklik sürecindeyken bunları beklemeniz ek doğru değildir.

 

Köşe bucak kaçabilir sizden gizli tuvaletini yapma uğraşlarında olabilir, bu durum çocuğunuza tuvalet eğitimi vermeniz gerektiğinin habercisidir. Tuvalet eğitimi çocuğunuzun gelişim adımları için, önemli bir noktadır. Bu süreçte yaklaşımınız şefkatiniz en önemli nokta bunu belirtmiştik, çocuğunuzu överek öz güvenini artırın lazımlık veya tuvalete yaptığı  zaman tebrik edin, güzel bir şey yaptığı düşüncesini  oluşturun. Tuvalet eğitim sürecinde çocuğunuza biraz daha anlayışlı ve fedakar olmalısınız, kazalar olabilir yanlışlar yapabilir, yaklaşımınız olumsuz etki meydana getirmemelidir.  Lazımlık yada tuvalet hangisini kullanmak istiyorsa onu kullanabilmeli, seçim şansını çocuğunuza bırakmalısınız. Alışana kadar bu anlayışta olmanız doğru sonuca ulaştıracaktır. Tuvalet eğitimi aşamasında her defasında tuvaleti yada lazımlığı kullanması konusunda zorlayıcı olmayın, bağımsız olmalı kendi karar verebilmelidir. Tuvalete gitme ihtiyacı duyarsa tuvalete götürme yada lazımlığını verme konusunda elinizden geldiğince hızlı davranın, çünkü yeni öğrendiği bir şey olduğu için uzun süre idrarını tutamayacak kasları buna elverişli olmayacaktır. Bütün bunların yanı sıra eğitim sürecinde en hassas nokta,  kesinlikle kötü ifadeler  ve azarlama yöntemini kullanmayın,  olabildiğince bunlardan kaçınmalısınız.

 

Çocuklara tuvalet eğitimi ne kadar sürer sorusu için herhangi bir süre verilememektedir. Her çocuk için farklılık içeren bu durum değişken olduğu için,ortalama bir rakam verilemez.

 

DİĞER YAZILARINI ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

AnnemBilio.com, konusunda önemli tüm bilgileri çok yakından anlık olarak takip etmektedir, bu konuda son yazı ve gelişmeleri yayınlamaktadır. Bu nedenle annembilio.com'un yayınladığı bilgilendirme yazılarını takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. AnnemBilio.com'da yayınlanan konusundaki en kaliteli yazıları en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bizi takip edebilirsiniz.

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir