Doğum Korkusu

Doğum Korkusu, Doğum Korkusu nedir? Doğum Korkusunu Nasıl Yenebilirsiniz? soruları hakkında bilgiler yazımızın devamındadır...

dogum-korkusu

 

Doğum Korkusu nedir?

Hamile anne adayları ya da hamile olmayı düşünen hemen hemen her bayanın, genellikle doğum konusunda tedirginlikleri ve korkuları oluşmaktadır. Doğum korkusu, çok küçük yaşlarda yaşanan travmatik durumlardan dolayı meydana gelmiş olabilir. Bunun yanı sıra doğum hakkında yaşanan olumsuz anlatımlar doğum korkusunu meydana getirebilmektedir. Doğum korkusunun tıp dilinde ki karşılığı, ‘Tokofobi’ olarak adlandırılmaktadır. Tokofobi, psikolojik bir rahatsızlık olarak hamilelik döneminde veya öncesinde herhangi bir zamanda meydana gelmektedir. Genellikle acı eşiği düşük olan, evhamlı karamsar kişilerde daha kolay görülmektedir. Psikolojik bir problem olan Tokofobi doğum anında, kadının ve bebeğin zarar göreceği düşüncesiyle oluşmaktadır. Bu korku yüzünden anne olmaktan geri duran, anne olma ihtimalini erteleyen kişilerde vardır. Psikolojik destek alarak söz konusu bu durumu en aza indirgemek mümkündür.

 

Doğum Korkusunu Nasıl Yenebilirsiniz?

 

Doğum korkusu, hamile kalmadan önce ya da hamilelik döneminde karşılaşmış olabilirsiniz. Doğum korkusunu yenebilmek için psikolojik destek alabileceğiniz gibi, kendinizde bu korkuyu yenmeye çalışabilir, doğuma hazırlık sürecinizi olumlu yönde değerlendirebilirsiniz. Doğum korkunuzu yenebilmeniz için önerilerimiz; doğumu düşündüğün zaman doğumda yaşanacak durumlardan ziyade, bebeğinizle ilk karşılaşacağınız anı onu kucağınıza alacağınızda hissedeceklerinizi düşünün. Tanıdığınız ya da tanımadığınız milyonlarca kadının doğum yaptığı ve yapmış oldukları doğumdan sonra ikinci üçüncü kez anne olmak istedikleri ve tekrar hamile kaldıklarını düşünün. Eğer doğumun olumsuz ve korkunç olduğu düşünülseydi doğum yapan anneler tekrar doğum yapmayı tercih etmezlerdi. Doğum bebeğinizle tanışma ve kavuşma anıdır. Hamilelik döneminde ya da öncesinde hayatınızda yaşanan büyün olumsuzlukların unutulduğu mucizevi en saf ve en masum andır doğum. Ne yazık ki yaşanılan doğum korkusu, birçok anne adayının bu duygudan mahrum kalmak ve vazgeçmek zorunda olduğu bir durum haline geliyor. Yaşadığı korku sebebiyle sadece kadınlarda mümkün olan anne olabilme ihtimali, özelikle günümüzde oldukça yaygınlaşan bir korku haline gelmiştir. Doğum korkusu çoğunlukla ilk hamilelilerde görülmektedir. İlk defa karşılaşılacak bu deneyimin korkutucusu olması, çevreden edilen yanlış bilgiler ve olumsuz anlatımlardan kaynaklı ve yeterince bilgi sahibi olunmamasından meydana gelmektedir. Bu sebeple doğum konusunda doğru kaynaklardan, alacağınız doğru bilgilerde doğum korkusunu yenebilmeniz için kolaylık sağlayacaktır. Hamilelik döneminde stresli ve değişen hormonlardan kaynaklı uygu geçişleriniz normal görmeli söz konusu durumun geçici olduğu idrakına varmalısınız. İçinde bulunduğunuz stresli durumların doğum korkusu konusunda, tetikleyici etkisi olabileceğini unutmamalı daha dikkatli davranarak bebeğinizle kavuşacağınız anın güzelliklerini düşünmelisiniz. Çevreden dinlediğiniz doğu hikâyeleri olumlu ya da olumsuz olsun, önemsemeden her doğumun farklı yaşandığı bilgisini unutmamalısınız. Dinlediğiniz doğum hikâyelerinin olumsuz olanlarından ziyade olumlu ve güzel yerlerini değerlendirmeye almalı düşünce yapınızı bu yönde iyileştirmelisiniz.

 

Bütün bunların yanı sıra, bebeğin annede oluşan doğum korkusundan kesin olmamakla birlikte, olumsuz etkilendiği bilgisini vermeliyiz. Bebekler anne karnındayken annenin yaşadığı stres, korku gibi duyguları sezebiliyor hamileliğin son dönemlerine doğru artış gösteren doğum korkusunun bebeğinizi rahatsız edeceği bilgisini verebiliriz.

 

Ayrıca, doğum korkusunu nasıl yenebileceğiniz hakkında bilgilere Doğum Korkusunu Nasıl Yenebilirsiniz? Başlıklı bir diğer yazımızı da BURADAN inceleyebilirsiniz.

 

Bu yazımızda, Doğum Korkusu hakkında sizlere bilgi aktarımında bulunduk soru, sorun ya da görüşlerinizi bizlere yorum bölümümüzden iletebilirsiniz.

 

DİĞER YAZILARINI ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

AnnemBilio.com, konusunda önemli tüm bilgileri çok yakından anlık olarak takip etmektedir, bu konuda son yazı ve gelişmeleri yayınlamaktadır. Bu nedenle annembilio.com'un yayınladığı bilgilendirme yazılarını takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. AnnemBilio.com'da yayınlanan konusundaki en kaliteli yazıları en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bizi takip edebilirsiniz.

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir