Ana Sayfa Bebek Bebekler Ne Zaman Görürler

Bebekler Ne Zaman Görürler

Bebekler Ne Zaman Görürler? Bebekler Göz Doktoruna Ne Zaman Gitmeli? Bebeklerin göz rengi ne zaman kesinleşir? Bebeklerde Görme Ne Zaman Başlar? konuları hakkında detaylar yazımızın devamında yer almaktadır.

bebekler-ne-zaman-gormeye-baslar

Bebeklerde anne karnında başlayan görme yeteneği zaman içinde gelişir. Gözde ışığı algılama becerisi 8.haftadan itibaren başlar. 31.haftadan itibaren ise bebekler görme refleksi verirler. Yeni doğan bebeklerde ise parlak ışığa tepki verme yeteneği ilk hafta içinde ortaya çıkar. 6 haftalık bebekler anneleriyle göz teması kurabilirler.

 

Bu gelişim bebekler ne zaman görürler sorusuna cevap olarak verilse de normal görmenin gerçekleşebilmesi için her iki gözle renkleri ayırt edebilme ve derinlikleri algılayabilme becerisinin tam olarak gelişmiş olması istenir.

 

Bebeklerde Görme Testi

 

Yeni doğan bebeklerde göz sorunlarının erken tanısı tedavinin başarısı için son derece önemlidir. Bebeklerde göz muayenesi, özel cihazlar yardımıyla göz bebeği genişleterek ön ve arka bölümlerin incelenmesi şeklinde yapılır. Normal sürede dünyaya gelen bebeklerin ilk göz kontrolü hastane ortamında yapılır. Bu aşamada bebeğin göz sağlığının yerinde olması halinde ilk kontrolün 1,5-2 yaş civarında yaptırılması gerekir.

 

Bebekler Göz Doktoruna Ne Zaman Gitmeli

 

Rutin kontrolleri aksatılmaması gereken bebeklerin 1.yaşlarını tamamladıktan sonra göz doktoruna da gitmeleri gerekir. Yeni doğan bebeklerde yapılan ilk göz muayenesinden sonra;

 

– Göz bebeklerinin beyaz renk alırsa,

– Bebek ışığa bakamıyorsa ve

– Göz kapakları aşağı doğru sarkarsa zaman kaybetmeden göz doktoruna danışmak gerekir.

 

İlk 6-12 ay arasında gelişim evrelerinde herhangi bir gecikme görülmesi halinde ve anne veya babanın gözlük kullanması durumunda kontroller erken tarihe alınabilir. Göz sorunları bebeklik çağından itibaren başlayabilir ancak 8 yaş ve ergenlik döneminde daha belirgin bir hale gelir.

 

Bebeklerde Görme Ne Zaman Başlar?

 

Gözle takip yeteneği doğum sonrasında yavaş yavaş gelişir. 3.aydan itibaren ellerini incelemeye başlayan bebek görme yeteneğindeki değişikliği de fark eder. Anne adaylarının gebelik sürecinde bebeğin göz gelişimini desteklemek için özellikle; balık, omega 3 yağ asidi, uskumru, alabalık ve somon balığı yemesi gerekir. Balık tüketimi göz sağlığına olumlu katkılarının yanı sıra anne adayını yüksek tansiyon riskine ve erken doğuma karşı da koruma altına alır. Gebelikte bebeğin görme gelişimini olumsuz etkileyen sebepler arasında; alkol kullanımı, yüksek tansiyon, gereksiz ilaç tüketimi ve anne adayının kızamıkçık hastalığına yakalanması sayılabilir.

 

Bu yazımızda, Bebekler Ne Zaman Görürler konusu hakkında sizlere bilgi aktarımında bulunduk soru, sorun ya da görüşlerinizi bizlere yorum bölümümüzden iletebilirsiniz.

DİĞER BEBEKLER NE ZAMAN GÖRÜRLER YAZILARINI ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

AnnemBilio.com, bebekler ne zaman görürler konusunda önemli tüm bilgileri çok yakından anlık olarak takip etmektedir, bu konuda son yazı ve gelişmeleri yayınlamaktadır. Bu nedenle annembilio.com'un yayınladığı bilgilendirme yazılarını takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. AnnemBilio.com'da yayınlanan bebekler ne zaman görürler konusundaki en kaliteli yazıları en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bizi takip edebilirsiniz.

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir