Ana Sayfa Çocuk Çocuğun Yetenekleri Nasıl Keşfedilir?

Çocuğun Yetenekleri Nasıl Keşfedilir?

Çocuğun Yetenekleri Nasıl Keşfedilir? Çocuğun yetenekleri nelerdir? Çocuğun yeteneği nasıl anlaşılır? Çocuğun yeteneğini keşfetmek konuları hakkında ayrıntılı bilgiler yazımızın devamında yer almaktadır.

cocuklarin-yetenegi-kesfetme

Çocukların Hareketlerinin Anlamları

 

Çocukların üstün yetenekli ya da üstün zekâlı olduklarını bazı davranış ve hareketlerinden anlamak mümkündür. Bu anlamda çocukta yetenek nasıl keşfedilir sorusu da cevabını bulmuş olur. Çocukların yapmış olduğu hareketler ile beraber söylediği sözler de yetenekleri konusunda ipucu vermektedir.

Üstün zekâlı ve yetenekli olan çocukların genelde boy ile ağırlık bakımından beden yapıları ile sağlık durumları, kendi yaşıtlarına göre çok daha ileri durumdadır. Bununla beraber enerji düzeyleri çok yüksektir ve hareketlidirler.

Yetenekli çocuklar erken yürürler ve erken konuşurlar. Bebeklik sürecinde çok daha az uykuya ihtiyaç duyarlar. Herhangi bir şey ile ilgilendikleri zaman dikkatlerini o yönde yoğunlaştırabilirler. Yetenekli çocukların konuşmuş oldukları dil bile yaşıtlarından daha ileri seviyededir. Hem sözcük zenginliği hem de ifade düzgünlüğü dikkat çekmektedir.

Üstün yetenekli çocuklar gürültüye aşırı tepki gösterebilirler. Tat alma duyuları o kadar gelişmiştir ki, iki ayrı markanın meyve sularının bile farklılığını hissederler. Bebeklerinde battaniyelerini üstlerinden atmalarına çok sık rastlanır. Altlarının ıslanmalarından diğer çocuklara göre çok daha fazla rahatsız olurlar.

 

 Çocukların Yeteneklerini Keşfetme

 

           Çocukta yetenek nasıl keşfedilir sorusunu soran aileler çok fazladır. Çocukların yeteneklerini

keşfetmek için öncelikle onları çok iyi tanımak gerekir. Her bir çocuğun keyif aldığı ya da ilgi duyduğu alan çok farklıdır.

Her çocuk farklı yönelimleri ile birlikte doğar. Bu yönelimlerin aileleri tarafından fark edilerek desteklenmesi gerekmektedir. Örnek olarak çocuk duvara resim yapıyor ise büyük kâğıtlar alınarak resmi bu kâğıtlara yapması sağlanmalıdır.

Oyuncakları ile birkaç gün oynayan çocuklar, daha sonra oyuncakları parçalara ayırarak inceliyor ise, deney ile maket yapımına yönlendirme yapılmalıdır. Hareketli olan çocuklar ise spora, dansa ve müziğe yönlendirilmelidir.

Kendini sözel olarak çok iyi bir şekilde ifade eden çocuklar hikâye canlandırmaya, drama çalışmalarına yönlendirilmelidir. Soru sormayı çok seven çocuklar ise gözlem yapmaya ya da neden – sonuç ilişkisi kurmaya sevk edilmelidir.

Yeteneklerin keşfedilmesi aşamasında hobiler çok önemlidir ve yetenekleri yönlendirir. Bu nedenle, çocukların merakları doğru bir şekilde desteklenmeli ve bu alanda gelişmeleri için çocuklara mutlaka fırsat verilmesi gerekmektedir.

 

Çocuğunuzun yeteneklerinin keşfetme konusunda en önemli görev anne ve babalara düşmekte, iyi gözlemleme ve istekleri üzerine tutum sergilemelisiniz. Anne ya da babanın mesleğini tercih etmesi yönünde veya anne babanın istediği mesleği yapması gerektiği algısını çocuğunuzda uyandırmamalı, yapacağı mesleği kendisinin kolaylıkla seçebileceği rahatlığını çocuğunuza vermeye özen göstermelisiniz. Yetenekleri ve ilgi duyduğu şeyler konusunda yapacağınız olumlu yönlendirmeler, hayatı boyunca her evrede, çocuğunuzun getirebileceği başarı ihtimallerini daha da artıracaktır.

 

Bu yazımızda Çocuğun Yetenekleri Nasıl Keşfedilir? Sorusu hakkında genel bilgiler aktardık, konu hakkında sormak istediğiniz soru, görüş ve önerileriniz olursa yorum bölümümüzden bizlere kolaylıkla iletebilirsiniz.

DİĞER ÇOCUĞUN YETENEKLERİ YAZILARINI ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

AnnemBilio.com, çocuğun yetenekleri konusunda önemli tüm bilgileri çok yakından anlık olarak takip etmektedir, bu konuda son yazı ve gelişmeleri yayınlamaktadır. Bu nedenle annembilio.com'un yayınladığı bilgilendirme yazılarını takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. AnnemBilio.com'da yayınlanan çocuğun yetenekleri konusundaki en kaliteli yazıları en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bizi takip edebilirsiniz.

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir