Ana Sayfa Hamilelik Beslenme Hamilelikte Nasıl Beslenmeli?

Hamilelikte Nasıl Beslenmeli?

Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamileyken beslenme nasıl olmalı? Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gereken Yiyecekler, Hamilelikte En Faydalı Yiyecekler, Hamileyken neler yemeliyim? Hamilelikte zararlı yiyecekler ? Gebelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler, detaylar haberimizin devamındadır.

hamilelikte-nasil-beslenmeli

Hamile olduğunu öğrenen anne adaylarının en çok ilgisini çeken konulardan birisi hamilelikte beslenme kurallarıdır. Pek çok anne adayı için süreç oldukça endişe vericidir. Gebelik ilk haftalarında kilo almak yerine verme eğilimi gösterenler için bu süreç biraz daha sancılı yaşanır. Genel anlamda hemen hemen bütün anne adaylarının aklında anında beliren soru, şimdi ne yemeliyim hamilelikte nasıl beslenmeliyim olacaktır.

Gebelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gebelik süresince en çok dikkat edilmesi gereken konular arasında rutin kontrollerin aksatılmaması ve yeterli sıvı alımına özen gösterilmesi gelir. Özellikle su tüketimi konusunda gerekli hassasiyet gösterilmeli ve anne adayları su tüketimine dikkat etmelidir. Gebelik boyunca normal hayatta yapılan pek çok şey yapılmaması gerekenlere dönüşür. Hamilelik öncesinde sağlıklı ve düzenli bir beslenme alışkanlığına sahip olanların bile, bu dönemde bir takım değişiklikler yapması önerilebilir.

 

Yemek seçimlerinde çeşitliliğe önem vermek, yeterli miktarda vitamin ve mineral alımını destekleyecektir. Yeteri kadar su tüketmek gebeliğe bağlı olarak ortaya çıkacak kabızlık, hemoroid ve ödem gibi sorunların kontrol altına alınmasını sağlar. Önerilen sıvı alımının en az 8 bardak olmasına özen gösterilmelidir. Çok fazla yada az olmamasına özen göstermeli, doğru miktarda tüketime özen gösterilmelidir.

 

Hamilelikte En Faydalı Yiyecekler

Gebelik süresince beslenmeye dikkat edilerek yeterli miktarda kilo alımı sağlanmalıdır. Doğru ve dengeli bir beslenmede, hamileler için son derece önemli olan seçenekler arasında; kalsiyum, demir, folik asit, protein ve su gelir. Biftek, fırında patates ve sebzeler ve su ideal bir öğün oluşturabilir. Normal olarak verdiğimiz bu kısa örnek, fazlaca çeşitlendirilebilir ve düzenli bir şekilde tüketilmelidir.

 

Yetişkin bir kadının bir günde alması gereken kalsiyum miktarı 1000 mg’dır. Bu ihtiyaç ağırlıklı olarak süt ve süt ürünlerinden alınır. Kemik sağlığını korumanın yanı sıra bebeğin gelişimi için de kalsiyumun yeteri miktarda alınmasına özen gösterilmelidir. Bu dönemde mutlaka pastörize edilmiş süt ürünleri tüketilme ve miktarına dikkat edilmelidir. Ölçülü bir şekilde tüketmek hem bebeğin hem annenin sağlığı için önem arz etmektedir.

 

Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gereken Yiyecekler

           Hamileyken beslenme nasıl olmalı sorusu hem mutlaka tüketilmesi gerekenler hem de tüketilmemesi gerekenler olarak ayrı başlıklar halinde değerlendirilmelidir. Genel olarak uzman uyarıları dikkate alındığı zaman, gebelik süresince; çiğ ve az pişmiş et, balık, süt ve şarküteri ürünlerinin tüketilmesi tavsiye edilmez. Sigara, alkol tüketiminin sonlandırılması ve kafein tüketiminin de sınırlandırılması istenir.

 

Bakteri üretimine müsait olan sakatat türü ürünlerin de gebelik boyunca yenmemesi gerekir. Çiğ sütten uzak durulması gerekirken, az pişmiş yumurta yerine tam pişirilmiş katı yumurtanın tüketilmesine özen gösterilmelidir. Çiğ sebze tüketimi yapılacaksa, mutlaka çok iyi yıkandığından emin olunmalıdır. Bu nedenle ev dışında ve kalabalık ortamlarda salata tüketilmemesi tercih edilmelidir.

 

Bu yazımızda Hamilelikte Nasıl Beslenmeli?  hakkında ayrıntılı bilgileri sizler için araştırdık ve aktardık. Konu hakkında sormak istediğiniz soruları ve görüşlerinizi bizlere yorum bölümünden iletebilirsiniz.

 

DİĞER HAMİLELİKTE NASIL BESLENMELİ? YAZILARINI ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

AnnemBilio.com, hamilelikte nasıl beslenmeli? konusunda önemli tüm bilgileri çok yakından anlık olarak takip etmektedir, bu konuda son yazı ve gelişmeleri yayınlamaktadır. Bu nedenle annembilio.com'un yayınladığı bilgilendirme yazılarını takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. AnnemBilio.com'da yayınlanan hamilelikte nasıl beslenmeli? konusundaki en kaliteli yazıları en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bizi takip edebilirsiniz.

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir