Ana Sayfa Etkinlik Montessori Nedir?

Montessori Nedir?

Montessori nedir, çocukların eğitimi üzerinde ki etkileri nelerdir, el-göz koordinasyon çalışma örnekleri, çocuklar için etkinliklere ulaşabilirsiniz.

montessori

Montessori çocukların eğitimi için kullanılan bir metoddur. Bilinçsel anlamda gelişimleri, her çocuğa göre farklı olduğu için çocukların farklı becerilerini, tespit ettikten sonra uygulanan bir metoddur. Çocuğun ilgi alanı, becerileri, karakteristik özelliklerine göre uygulanan bu yöntem aynı zamanda pedagojiye dahil pedagojik bir yöntemdir. İtalya’nın ilk kadın doktoru olan Maria Montessori  metodun gelişimini sağlamıştır ve bu eğitim metodunun adını belirlemiştir.

Engeli bulunan çocukların engellerine yoğunlaşarak, ayrıştırıcı ilgi alanlarının ortaya çıkarılması gerektiğine vurgu yapmıştır. Temel anlamda,  çocuğun kişisel gelişiminin üzerinde durulan Montessori eğitiminde, en önemli ifade ve  anlatılan bilgi,  eğitim  kişiliğe göre belirlenmeli,  metotlara göre değil,  kişisinin kendi becerileri üzerine durulması gereklidir.

Maria Montessori  ifadelerinde;

Çocuğun özel ve tek olduğunu, her bir çocuğun kendine has bir varlık olduğu, etrafında bulunan yaşantının içinde,  kendi kişiliğini oluşturacağına, çocukların kendilerini geliştirdiğine, çocuğun kendi içinde yapmış olduğu gelişimine, yetişkinlerin müdahale edemeyeceğine,  kendi içinde yaptığı gelişimi yetişkinlerin tam anlamıyla bilmeyeceklerine, çocuklar, kendi isteklerine göre yapmakla yükümlü olduğu işlemleri, etkinlikleri kendilerini seçeceğini, çalışma yerlerini kendileri belirleyeceğine, öğrenmek için her çocuğun farklı yöntemi olduğuna, yetişkinlerden bağımsız doğal olarak yetişmeye, gerek duyulduğunu belirtmektedir.

Her çocuk içinde gizli gücü meydana çıkarmak ister, buna eğilim vardır. Bu noktada siz yetişkinlere, çocuğunuzun  güçlerinin farkına varmak,  gelişimini desteklemek düşmektedir. Çocuğun kararlarını kendisi verebileceği, çalışmak istedikleri yeri,  yapmak istedikleri işi, kendi tercihleri doğrultusunda yapabileceği bilgisi aktarılmalıdır.

Montessori eğitim metodunun uygulandığı, Montessori okulları vardır. Okullarda çeşitli materyallerle uygulamalar yapılmaktadır. Montessori kuramında uygulanan metotları maddeler halinde sizlere aktarabiliriz.

Genel olarak çocuğunuzun uygulayabileceği yöntemler, Montessori kuramı maddeleri içindedir. Mesela ayakkabısını kendisi bağlaması, saçlarını örgü yapması gibi,  bunun yanı sıra dil gelişimi için fayda sağlayacak maddelerde  bulunmaktadır.  Bu maddelerin, uygulamasının nasıl yapılacağı konusuna örnek,  kendi içerisinde sınıflara ayrılmış kartları birbiriyle eşleştirme, sayma çubukları, kesir çalışmaları ve bunlar gibi çeşitli yöntemler Montessori eğitimi içinde yer almaktadır.

El-Göz koordinasyonu nedir?

El-göz koordinasyonu çocuklarınızda bilek hakimiyetini, tutabilmesini, ellerinin sayfa üzerindeki hareketlerini, bedenini orantılı olarak kullanması, gelişim göstermesidir. El- göz koordinasyonun gelişimi için çeşitli etkinlikler vardır. El ve göz koordinasyonu, çeşitleri açısında, oldukça farklılık göstermektedir.

El göz koordinasyon gelişimi için neler yapılır?

Tek başına yemek yemek, düğme ilikleme, kurabiye veya benzeri yiyecekler hazırlamakla, mandallarla açıp kapatma işlemi yapmakla, boyama çalışmaları, pirinç ve makarna gibi farklı ürünleri ayırt edilebilmesi, oyun hamurları ile oynama, ayırt edebilme gibi çeşitli etkinlikleri çocuğunuz için uygulayabilirsiniz. El göz koordinasyon gelişiminin, Montessori  eğitim yöntemi de dahil edilerek uygulandığı örnek bir etkinliği görselde sizler için sunuyoruz;

el-goz koordinasyonu

sizlerde çocuğunuz için kolaylıkla etkinliği uygulayabilirsiniz.

 

DİĞER YAZILARINI ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

AnnemBilio.com, konusunda önemli tüm bilgileri çok yakından anlık olarak takip etmektedir, bu konuda son yazı ve gelişmeleri yayınlamaktadır. Bu nedenle annembilio.com'un yayınladığı bilgilendirme yazılarını takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. AnnemBilio.com'da yayınlanan konusundaki en kaliteli yazıları en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bizi takip edebilirsiniz.

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir