Bebek Aktiviteleri

Bebek Aktiviteleri nelerdir? 16-36 ay etkinlikleri nelerdir? Anne bebek etkinlikleri, bebeğimle hangi etkinlikleri yaparım? Bebek gelişimi etkinlik önerileri, anne bebek aktiviteleri nelerdir? Montessori etkinlikleri nasıldır? Konuları hakkında bilgiler yazımızın devamındadır.

bebek-etkinlikleri

16-36 Ay Etkinlikleri

 

Etkinlik örneklerini anlatmaya başlamadan önce, bebeklerin güvenliği için önem arz eden güvenlik önlemlerini sizler için aktaralım.

Bebeğiniz veya bebeklik döneminden çıkmış minik çocuklarınız için her an ve sürekli olarak güvenlik önlemleri alınmalıdır. Anne veya baba olmanın getirdiği içgüdüsel tutumlar, bebeğinizin güvenliğini sağlamak konusunda ki en önemli unsurdur. Bizler, sizin için daha da rahat ve emin olabileceğiniz önerilerde bulunacağız.

 • Bebeğiniz nesneleri ağızlarına alarak tanımaya çalışırlar, bu yüzden bebeğiniz ulaşabileceği yerlerde bulunan nesnelerin temiz olup olmadığı konusuna dikkat etmeli bu konuya özen göstermelisiniz. Aynı şekilde nesneleri yutma veya genzine kaçırma gibi, sorunlarla karşılaşılmaması içinde yakinen kontrol sağlamalısınız.
 • Bebeğinizin ciğerleri oldukça hassastır ve yetişkinlere göre temiz hava ihtiyacı çok daha fazladır. Bu yüzden bebeğinizin yanında, kesinlikle sigara içmemeli başka herhangi birinin de içmesine müsaade etmemelisiniz.
 • Sürekli olarak, her şeyi keşfetme, anlama ve öğrenme merakında olacakları için, bebeğiniz fazlasıyla araştırmacı olacaklardır. Bu aşamada etrafında bulunan her türlü nesneyi yanlış kullanma riskine maruz kalabilecektir. Bu sebepte bebeğinizi sürekli gözlemlemeli dikkatli olmalısınız. Bir dakikadan fazla bir sürede yalnız bıkabilmeniz için her açıdan risklere karşı, önlem almış olmalısınız.

Bebeğinizle yapabileceğiniz etkinlikler, anne bebek etkinlikleri olarak ayrı ayrı başlıklar halinde yazının devamında bulunmaktadır.

Etkinlik 1 

Vermek-Almak paylaşım kavramlarını öğreniyoruz

 Gerekli materyaller nelerdir?

Gündelik hayatta kullandığımız eşyalardan, kaşık, tarak, oyuncak, sünger gibi nesnelerin içinde bulunduğu bir sepet.

Yapılması Gerekenler?

 1. Bebeğinizin, güvenilir ve destekli oturduğundan emin olarak, rahat bir oturma pozisyonunda olmasını sağlayın ve akabinde sizde bebeğinizin karşısına oturun.
 2. Sepeti bebeğinizle aranıza alın.
 3. Sepetin içinde ki herhangi bir nesneyi alarak, bebeğinize uzatın, uzatırken uzattığınız nesnenin ismini söyleyerek uzatmayı unutmayın. Örneğin; “Tarağı alır mısın?”.
 4. Uzattığınız nesneyi alabilmesi için bebeğinizi cesaretlendirin.
 5. Sonrasında nesneyi tekrar size vermesini isteyin. Eğer bebeğiniz nesneyi size tekrar verme konusunda istekli değilse, zorlayıcı olmayın. Bu oyunu çeşitli zamanlarda, farklı farklı nesnelerle yapabilirsiniz.

Etkinlik sayesinde, bebeğinizin nesnelerin ismini öğrenme konusunda ilk adımları atabilir, paylaşım alışkanlığı kazandırabilirsiniz.

 

Etkinlik 2

 İşaretlerle seçim yapıyoruz

 Gerekli materyaller nelerdir?

Evinizde olan veya kolaylıkla bulabileceğiniz karton kutulardan 3 adet kutu bulmalısınız. Ayakkabı kutularını örnek olarak verebiliriz. Üç adet oyuncak, oyuncakları yumuşak oyuncaklardan seçebilirsiniz.

Yapılması Gerekenler?

 1. Bulduğunuz üç adet karton kutuya, üç adet olan oyuncaklardan birer tane yerleştirin ve kutuların kapağını kapatın.
 2. Bebeğinize kutuları işaret ederek gösterin, kutuları elinize alarak sallayın ve ses çıkmasını sağlayın, çıkan sesle bebeğinizin dikkatini çekin. Kutulardan seçim yapması için yönlendirin. Kutuyu göstererek, “ Bu mu? Bunu mu istiyorsun? “ gibi sorular sorun.
 3. Yöneldiği kutuyu bebeğinizle birlikte açın. İçinde bulunan oyuncağın ismini söyleyerek çıkarın.
 4. Oyuncağı sever tarzda alın, oyuncakla oyun oynar gibi davranın.
 5. İşaretle gösteremiyorsa, bebeğinizin elinden tutarak onunla birlikte işaret edin. Yönelmek istediği kutuya doğru işaret ettirin. Sizin yardımcı olmanız, işaret etmesi konusunda bebeğinizi cesaretlendirecektir.

Bazı çocuklar işaret etmeyi yapamaz, geç öğrenebilirler. Böyle bir durumda, dikkat dağınıklığı varsa kutuları bebeğinizin dikkatini çekecek şekilde renkli boyalarla boyayabilir ve renkli oyuncakları kutuya koyabilirsiniz.

 

Bu yazımızda sizler için günlük hayatta bebeğinizle birlikte yapabileceğiniz etkinliklere yer verdik, aralıklı olarak etkinlik örneklerini annembilio.com da bulabileceksiniz. Eğlenceli vakit ve bebeklerinizin gelişimine fayda sağlaması dileklerimizle…

Etkinlikler hakkında soru, sorun veya önerilerinizi yorum bölümümüzden iletebilirsiniz.

DİĞER BEBEK AKTİVİTELERİ YAZILARINI ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

AnnemBilio.com, bebek aktiviteleri konusunda önemli tüm bilgileri çok yakından anlık olarak takip etmektedir, bu konuda son yazı ve gelişmeleri yayınlamaktadır. Bu nedenle annembilio.com'un yayınladığı bilgilendirme yazılarını takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. AnnemBilio.com'da yayınlanan bebek aktiviteleri konusundaki en kaliteli yazıları en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bizi takip edebilirsiniz.

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir