Ana Sayfa Çocuk Konuşma Gecikmesi Neden Olur? Nasıl tedavi edilir?

Konuşma Gecikmesi Neden Olur? Nasıl tedavi edilir?

Konuşma Gecikmesi Neden Olur? Nasıl tedavi edilir? Çocuklar da konuşma gecikmesi, konuşma gecikmesi tedavisi hakkında ayrıntılı bilgiler yazımızın devamındadır.

konusma-gecikmesi

Çocuk gelişiminde herhangi bir alanda gerilik veya yavaşlık tespit edilmediği sürece uzmana başvurmaya gerek görmeyen ebeveynler konuşma gecikmesi söz konusu olduğunda oldukça hassas davranırlar.

12 aydan daha küçük olan bebeklerde sesi kullanma becerisi ve çevreyle kurulan iletişim yakından takip edilmelidir. 15 aya kadar belli konuşma seslerinin çıkarılabilmesi gerekir. Bu dönemde çocuğun kısa yönlendirmeleri gerçekleştirmesi son derece önemlidir.

Konuşma ve Dil Öğrenimi Arasında Fark Var mıdır?

Konuşma, dilin sözel ifadesi olarak düşünülmelidir. Dil ise daha geniş kapsamlı olarak bütünü ifade eder ve bilgi aktarımının gerçekleşmesine de katkı sağlar. Erken dönemde karşımıza çıkan işitme sorunları dil becerisinin geriden gelmesine neden olur.

Çocukta görülen herhangi bir doğumsal sıkıntı veya eksiklik konuşma gecikmesi nedenleri arasında gösterilebilir. Normal anatomik yapıyı bozan hastalıkların hamilelik döneminde olduğu kadar doğum sonrasında da gelişme ihtimali bulunur. İletişim anlamında uzmanlar tarafından önerilen gelişimin çok gerisinde kalan çocukların tıbbi yönden değerlendirilmesi uygun görülen tedavinin başarı şansının çok yükselmesini sağlar.

Konuşma geriliğine neden olan sorun çocuğun normal zekâ gelişiminin yanı sıra sosyal gelişimi de olumsuz yönde etkileyeceği bilinmelidir. Konuşma geriliğine neden olan en temel sebepler arasında;

 

-Zekâ geriliği,

-Gelişimsel bozukluklar,

-İşitme bozukluğu

-Görme eksikliği,

-Havale ve epilepsi geçirilmesi,

-Kronik depresyon ve

-Merkezi sinir sistemini etkisi altına alan hastalıklar gösterilebilir.

Çocukla İlgilenmek ve Sevildiğini Hissettirmek

Çocuğun bedensel ihtiyaçlarına tam zamanında ve olması gerektiği kadar cevap verebilmek konuşma gecikmesi tedavisi sürecinde son derece önemlidir. Ninni söylemek, tekerlemelerle tedaviyi desteklemek, masal anlatmak ve çocukla kaliteli zaman geçirmek kendini değerli hissetmesini sağlar.

Dengeli ve çeşitli beslenmenin çocuk gelişimi üzerindeki etkisi göz ardı edilemez. Çocuğun her türlü konuşma veya sesli mesajına gecikmeden cevap vermek, nesnelerle ilgili meraklarını detaylı olarak gidermek, çocuğun işaretle anlatmaya çalıştığı konuyla ilgili konuşması için teşvik etmek ve çocuğun sosyal çevresini geliştirmek iletişim becerilerinin artmasına katkı verir.

Bu alanda profesyonel bir hizmet alınmalı ve konuşma gecikmesinin kalıcı bir hale dönmemesi sağlanmalıdır. Bu durumda olan çocuklarda baş gösteren sinirlilik hali ve agresifliğin sorunun doğal bir yansıması olduğu bilinmelidir. Konuşmanın gecikmesi konusunda, herhangi bir uzman desteği almadan kesin hükümde bulunmamak endişelenmemek gerekir. Çünkü var olan konuşma gecikmesinin normal mi anormal mi olduğu çocuğun gelişim dönemi ve içinde bulunmuş olduğu fiziksel ve psikolojik haline göre değişkenlik göstermektedir. Gelişim döneminde olan bütün gerilemeler ebeveynler tarafından haklı olarak, çeşitli kaygıları da beraberinde getirmektedir. Bu durumdan uzmanlardan destek alarak, bilgilenmeniz daha sağlıklı ve doğru olacaktır. Konuşmada yaşanan gerilik, çocuğunuzun gelişim aşamasında olan herhangi bir problem kaynaklı genel anlamda yaşadığı gelişim geriliğinden dolayı olabilir, ya da iletişim problemi olduğu tanısına da yapılan muayene ve gözlemler sonucunda belirlenecektir.

 

Bu yazımızda, Konuşma Gecikmesi konusunda bilgiler aktardık, konu hakkında sorularınız ve önerilerinizi, yorum bölümümüzden bize aktarabilirsiniz.

 

DİĞER KONUŞMA GECİKMESİ YAZILARINI ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

AnnemBilio.com, konuşma gecikmesi konusunda önemli tüm bilgileri çok yakından anlık olarak takip etmektedir, bu konuda son yazı ve gelişmeleri yayınlamaktadır. Bu nedenle annembilio.com'un yayınladığı bilgilendirme yazılarını takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. AnnemBilio.com'da yayınlanan konuşma gecikmesi konusundaki en kaliteli yazıları en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bizi takip edebilirsiniz.

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir