Ana Sayfa Anne Neden Normal Doğum?

Neden Normal Doğum?

Neden Normal Doğum? Normal Doğumun Kadınlara Faydaları Nelerdir? Kolay Doğum Yapmanın Yolları Nelerdir? Normal doğumun anneyi faydaları nelerdir? En doğru doğum yöntemi hangisidir? Normal doğum avantajları nelerdir? Konusu hakkında bilgiler yazımında yer almaktadır.

normal-dogum

Normal Doğumun Kadınlara Faydaları Nelerdir?

 

           Normal doğum hem bebek hem de anne açısından çok faydalıdır. Normal doğum avantajları kısaca aşağıdaki gibi sıralanabilir:

1- Anesteziye gerek duymadan doğum gerçekleşir. Her şey de olan risk anestezide de vardır. Ancak normal doğumda bu riski almaya gerek kalmaz.

2- Sezaryen doğuma oranla anne normal doğumda daha kısa sürede toparlanır.

3- Normal doğum gerçekleştikten hemen sonra anne sütü gelmeye başlar. Çünkü doğum sırasında anne, oksitosin hormonu salgılar ve bu hormon sayesine doğum daha rahat geçer. Salgılanan hormon annenin meme ucunu uyarır ve doğumdan sonra süt gelmeye başlar.

4- Bebek, doğum esnasında iyi bakteriler ile temasa geçer ve bu sayede bağışıklık sistemi güçlenmiş olur.

5- Doğum esnasında, doğum kanalından geçmesi gereken bebeğin akciğerlerinde sıkışma meydana gelmektedir. Akciğerde yer alan amnion sıvısı dışarı atılır. Uzmanlara göre bu durum sayesinde bebek ileri ki zamanlarda solunum sıkıntısı yaşamaz.

6- Normal doğum esnasında gerçekleşen anne ve bebek arasındaki ten teması aradaki duygusal bağı kısa sürede oluşturur.

7- Sezaryen doğumda mecburen oluşan kesik izleri olmaz.

8- Anne psikolojik açıdan kendisini iyi hisseder.

 

 Kolay Doğum Yapmanın Yolları Nelerdir?

Yukarıda neden normal doğum yapılması gerektiği hakkında bilgileri verdik. Mecbur kalmadıkça, keyfi olarak sezaryen doğumu hiçbir doktor önermemektedir. Normal doğal yöntemler her zaman daha sağlıklıdır. Şimdi de kolay doğum yapabilmek için yapılması gerekenlerden kısaca bahsedeceğiz:

1- Düzenli olarak her gün yürüyüş yapmak özellikle de son aylarda buna özen göstermek normal doğumu kolaylaştırmaktadır.

2- Stresten uzak durmak, olumsuz düşünceler ile beyni doldurmamak sizi psikolojik olarak normal doğumun iyi geçeceğine hazırlamaktadır.

3- Olumsuz yorum yapan ve kötü anıları olan kişileri dinlememekte bu zamanlar oldukça önemlidir. Bu tarz olumsuz yorumlar siz fark etmeseniz de sizi olumsuz olarak etkilemektedir. Bu da doğuma az bir zaman kala strese girmenize ve moralinizin bozulmasına sebep olacaktır.

4- Düzenli yapılan egzersizler bu dönemde son derece önemlidir. Her gün yaptığınız düzenli egzersiz ve hareketler vücudunuzun zinde kalmasına katkı sağlayacaktır.

Özetlememiz gerekirse, doğum yöntemlerinden anne için en sağlıklı olan doğumun normal doğum olduğu bilgisini aktarabiliriz. Fakat normal doğuma engel olabilecek gerekli muayenelerin tamamının yapılması, muayeneler sonucunda uygunluğun kontrolünün akabinde normal doğum yönteminin tercih edilmesi en isabetli karar olacaktır. Çünkü uygun olunmadığı halde normal doğuma zorlamak da, bebeğin doğum kanalından geçişini zorlaştırıp bebeğe zarar gelmesi riskini artırabilir. Bunun yanı sıra annenin iyileşme süreci, sezaryen doğuma göre daha hızlı ve daha çabuk olacaktır. Sezaryen doğumda ne yazık ki iyileşme süreci uzamakta ve güç ilerlemektedir. Yukarıda maddeler halinde aktardığımız normal doğumun faydalarını da düşünecek olursak, sağlığınız ve vücut anatominiz normal doğuma elverişli olduğu takdirde, normal doğumun tercih sebebi olması önerilerimiz içerisindedir.

 

Yazımızda, Neden Normal Doğum? Yapılması gerektiği hakkında sizler için bilgiler aktardık. Konu hakkında sorularınız veya görüşleriniz için, bize yorum bölümümüzden dönüş yapabilirsiniz.

 

DİĞER NORMAL DOĞUM YAZILARINI ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

AnnemBilio.com, normal doğum konusunda önemli tüm bilgileri çok yakından anlık olarak takip etmektedir, bu konuda son yazı ve gelişmeleri yayınlamaktadır. Bu nedenle annembilio.com'un yayınladığı bilgilendirme yazılarını takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. AnnemBilio.com'da yayınlanan normal doğum konusundaki en kaliteli yazıları en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bizi takip edebilirsiniz.

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir