Ana Sayfa Baba Baba Davranışlarının Çocuk Gelişimine Etkileri

Baba Davranışlarının Çocuk Gelişimine Etkileri

Baba Davranışlarının Çocuk Gelişimine Etkileri, davranışların çocuklara etkileri, Baba tutumları nelerdir? Baba tutumlarının çocukta ki etkileri nelerdir? Hakkında bilgiler yazımızın devamındadır.

baba-bebek

Anne ve babanın çocuklarını gelişim süreçlerinde doğru bir şekilde eğitmeleri çok önemlidir. Çocuk gelişimi anne ve babanın çocuklarına karşı fiziksel ve ruhsal olarak nasıl davrandıklarını göstermektedir. Hangi ortamlarda çocuğun büyüdüğü veya nasıl bir eğitim aldığı anne ve baba ile alakalı bir durumdur. Çocuğun zihinsel ve psikolojik olarak kedini geliştirmesi anne ve babanın çocuk üstündeki role dayanmaktadır.

 Ailenin çocuğun gelişimindeki önemi

Çocuk gelişiminde anne ve babanın davranışların çocuklara etkileri zamana veya ortama göre değişiklik göstermektedir. Bunun sebebi anne ve babanın çocuklarına göstermiş oldukları tutumlardan kaynaklanmaktadır. Bu tutumlar kişiden kişiye değişmek ile beraber genel olarak görülen tutum ve davranışlar vardır. Ebeveynler çocuklarına koruyucu veya baskıcı olarak iki tip tutum sergileyebilmektedirler. Koruyucu tutum çocuğun her anlamda istediği yapılır çok narin bakılır ve çocuk bebekmiş gibi davranışlar sergilenebilir. Bu çocuğun gelişiminde çok önemli bir noktadır.

 

Çocukların güvenini kırmadan yapılan birçok hareket çocukların gelişiminde anne ve babanın çok etkili olduğunu göstermektedir. Bu tutumun aşırıya kaçınıldığı durumlarda mutlaka ebeveynlerin kendilerini biraz daha çekmeleri gerekmektedir. Çocuğun her istediği olduğu halde daha fazla isteklerinin artışı ve isteklerinde geri dönüt alamadığı taktirde sorunlar ortaya çıkabilir. O yüzden çocuk gelişimi için anne ve babanın baskıcı değil çocuğun kendisini geliştirebileceği veya kendine birkaç katabileceği davranışlar öğretilmesi çocuk için çok olumlu sonuçlar verecektir.

 

 Baba tutumları nelerdir?

 

Günümüzde annelerin iş hayatına daha fazla atılmalarından dolayı çocukların babaya daha fazla ilgi gösteri görülmektedir. Çocuğun babayla kurduğu ilişkiye göre sosyal çevresindeki davranışları ve düşünceleri olumlu yönde değişim göstermektedir. Baba ile doğru ve sıkı bir kuran çocuğun eğitim, spor ve sosyalleşme konularında daha fazla geliştiğini aynı zaman da babalarıyla kurdukları bağdan dolayı kendilerine bir tık daha güvendikleri tespit edilmiştir. Ev ortamında ki babanın kuralları katı olmadığı zaman da çocuğun bu kurallara daha dikkatli ve ilgi göstermesi çocuk ile babanın arasındaki iyi ilişkiye bağlıdır.

 

Çocukların davranışsal gelişmelerinde babaların annelere göre biraz daha ciddi rol üstlenmesinden dolayı çocuklar davranışlarına öncelikle yaşadığı kendi evinde daha sonra da gezip dolaştığı, bulunduğu ortamlarda davranışların doğru bir şekilde ve babaya örnek alınarak yapıldığı görülmüştür. Çocuğun kendini geliştirebilmesi için bir anne ve babaya ihtiyacı vardır. Baba olmadığı zamanlarda yapılan araştırmalara göre çocuğun kendine güveni azalmakta ve gelişiminde aksaklıkların meydana geldiği tespit edilmiştir. Babaların tutumlar bu yüzden önemli ve yapıcı olmalıdır.

DİĞER BABA DAVRANIŞLARININ ÇOCUK GELİŞİMİNE ETKİLERİ YAZILARINI ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

AnnemBilio.com, baba davranışlarının çocuk gelişimine etkileri konusunda önemli tüm bilgileri çok yakından anlık olarak takip etmektedir, bu konuda son yazı ve gelişmeleri yayınlamaktadır. Bu nedenle annembilio.com'un yayınladığı bilgilendirme yazılarını takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. AnnemBilio.com'da yayınlanan baba davranışlarının çocuk gelişimine etkileri konusundaki en kaliteli yazıları en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bizi takip edebilirsiniz.

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir