Ana Sayfa Çocuk Çocuklarda Dikkat Eksikliği

Çocuklarda Dikkat Eksikliği

Çocuklarda Dikkat Eksikliği, Çocuklarda Dikkat Dağınıklığı Belirtileri Nelerdir? Çocuklarda dikkat dağınıklığı tedavisi nelerdir? konu hakkında bilgiler yazımızda.

cocuklarda-dikkat-eksikligi1

ÇOCUKLARDA DİKKAT EKSİKLİĞİ

Dikkat eksikliği çocuklar üzerinde var olabilir, yapılan araştırmalara göre anneler çocuklarının hep hareketli olduğunu dile getirmektedirler. Çocuğun hareketli olması anne karnından beri olabileceği gibi, ergenlikte de devam edebilir. Her dönem için görülen belirtiler, çeşitlilik göstermektedir. Biyolojik ve genetik bir sorundur ve bebeklikten itibaren çocukluklar üzerinde gözlemlenebilir. Seslere karşı fazla tepkilerde bulunmak, kolayca ağlama, el ve ayaklarda olan fazla hareketlilik, huzursuzluk, uyku düzenindeki bozukluklar bu durumlardan sayılabilmektedir. Fakat bu teşhis 0-3 yaş aralığında kolaylıkla koyulamaz çünkü bu durum dışında bir çok sebep olabilir.

Çoçuklarda Dikkat Dağınıklığı Belirtileri Nelerdir?

Çoçuklarda Dikkat Dağınıklığı Belirtileri Nelerdir? sorusu sizler tarafından, oldukça fazla merak edilmektedir. Dikkat eksikliği teşhisi konan çocuklar,  ailede okulda veya kreşinde hareketleriyle kendisini gösterebilir. Çok fazla hareketlilik, isteği konusunda gerçekleştirilene kadar ısrarcı olma, oyunlardan kolayca sıkılma başka bir oyuna geçme isteği, daha az uyku eğilimi, zıplama, kendisine veya arkadaşına zarar verici tutumlar sergileme, çok konuşma, fazla sayıda soru sorma ve cevabını beklemeden tekrar farklı bir soru sorma  gözlemlenebilir. Yine aynı şeklide, okulda öğretmenleri tarafından gözlemlenen, dikkat eksikliği,  hiperakvitide problemleri; yüksek sesle konuşma, ödev ve görevlerini yarım veya eksik bırakma, şiddetli oyunlar oynamaya eğilimli olma, arkadaşlarına vurma, itekleme, kuralları ihlal etme, çok konuşmadır. Normaline göre çok daha fazla hareketli olan çocuklar, olaya ve konuya uzun süre odaklanamaz odak noktaları erkenden dağılır.

Bu durumlar çocuğunuzda var olabilir, gözlemleriniz bu şekilde olabilir. Fakat, hiperaktivite dikkat eksikliği teşhisi koyabilmek yeterli değildir. Teşhis koyma aşaması uzmanlar tarafından yapılacak izlemlerle sağlanacaktır. Akabinde uygulanması gereken tedaviler gerçekleştirilmeli uzmanlardan yardım alınmalıdır. Uzmanlar dahilinde yapılan tedavilerle kontrol sağlanmalıdır.

 

Çocuklarda dikkat dağınıklığı tedavisi

Çocuğunuzda bulunan dikkat dağınıklığının herhangi bir tedavisi yoktur ama düzelebilmesi için uygulayabileceğiniz yöntemler vardır. Bu yöntemleri maddeler halinde sizlere sunabiliriz.

  • Her şeyden önce ilk adım, anne ve babanın sabırlı olmasıdır.
  • Çocuğunuz birşey öğrenirken ilgili konuyu çok defa tekrarlamanız gerekebilir.
  • Kesinlikle arkadaşlarıyla kıyaslama yoluna başvurmayın, bulunmak istemediği ortamlar için zorlayıcı olmayın.
  • Ne çok fazla rahat bırakın nede çok fazla sıkın, dengeyi sağlayabilecek bir tutum sergileyin.
  • Anlık olarak sürekli takipte olmalısınız.
  • Ders çalışma odasının düzeni hakkında yenilemelere gitmelisiniz. Çalışma odasında dikkatini dağıtacak eşyalar bulunmamalı masasının üzeri sade olmalı ve dikkat dağıtacak hiçbir unsura yer verilmemelidir.
  • Gereğinden fazla unutkanlıklar yaşayabilir, bunun için tedirgin olmadan kabullenin.

Çocuğunuz için yapacağınız bu düzenlemeler, çocuğunuza öz güven kazandıracak daha motive ve ilgili konuya hakim olmalarını sağlayacaktır.

 

DİĞER YAZILARINI ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

AnnemBilio.com, konusunda önemli tüm bilgileri çok yakından anlık olarak takip etmektedir, bu konuda son yazı ve gelişmeleri yayınlamaktadır. Bu nedenle annembilio.com'un yayınladığı bilgilendirme yazılarını takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. AnnemBilio.com'da yayınlanan konusundaki en kaliteli yazıları en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bizi takip edebilirsiniz.

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir