Ana Sayfa Anne Hamilelikte Sigaranın Zararları

Hamilelikte Sigaranın Zararları

Hamilelikte sigaranın zararları, bebeğinize nasıl etki ettiği, anneye nasıl etki ettiği, hamilelikte sigara nasıl bırakılır? konusunda almak istediğiniz yardım. Bu konuda bilgiler yazımızda yer almaktadır.

hamilelikte-sigaranin-zararlari

Hamilesiniz, aldığınız nefesle bir cana hayat veriyor, varlığını sürdürebilmesini  sağlıyorsunuz. Hamilelik döneminde, normal rutin hayatınıza göre yaşamamalı bebeğiniz için fedakarlık göstermeli, beslenmenizden yatış pozisyonlarına kadar her açıdan değişiklik yapmakta kendinizi bebeğinize göre uyarlamalısınız. Hamilelikte sağlıklı beslenme konusuna  daha önce yer verdiğimiz yazımızdan ulaşabilirsiniz. Yapmanız gereken bu değişiklerin en önemli noktası sigara ve alkol kullanımınız olmalı hamileyken kesinlikle sigara kullanımından kaçınmalısınız. Kendi sağlığınız içinde son derece zararlı etkileri olan, sigara aynı şekilde bebeğiniz içinde zararlı etkiler meydana getirmektedir. Siz değerli anne adaylarından annembilio.com  olarak isteğimiz  ve önerimiz nacizane, hamilelik ve emzirme döneminde sigara kullanımından kaçınmanızdır. Sizler için hamilelikte sigaranın zararları konusunda araştırmamızı yaptık ve kaleme aldık.

Hamilelikte sigara içmenin zararları;

  • Sigara kullanmanız, düşük doğum yapmanıza sebebiyet verebilir.
  • Bebeğiniz, gelmesi gereken zamandan daha önce dünyaya gelebilir, prematüre doğum yapabilirsiniz.
  • Doğduktan sonra, hastalanma riski daha fazla olur.
  • Akciğer gelişimi, gelişim aşamaları olumsuz ilerler daha zayıf ve yetersiz olur.
  • Bebek ve (plasenta) yani halk arasında bilinen ismiyle, eşi arasında erken ayrılma meydana gelebilir.
  • Aynı şekilde bebeğin eşi (plasenta), aşağı yerleşebilir.
  • Düşük yapma riskiniz daha fazla olur.
  • Rahminizde oluşan erken yırtılmalar, erken su gelmesi gibi bir risk meydana getirebilir.
  • Bebeğinizde kronik bir hastalık meydana gelme olasılığı daha fazla olur, doğumdan sonraki ilk 1 ay için ölüm riski normal oranlara göre daha fazla ve daha risklidir.

Sigarada bulunan nikotin karbon monoksit gibi zararlı bileşenler, hamilelik döneminde bebeğinizin kanına geçmektedir. Aynı şekilde emzirme döneminde içilen sigarada anne sütünden bebeğinize ekti etmektedir.  Bebeğinizin duyu organları, solunum sistemi, sinir sistemi hastalıkları daha sık ve kolay meydana gelebilir. Emzirme döneminde içilen sigara ayriyeten, süt miktarına ve kalitesine etki etmekte, almalara sebebiyet olabilmektedir.  Hamilelik döneminde, gelişim aşamasında annesi sigara kullanan bebeklerde, dikkat eksikliği, okuma bozuklukları, hiperaktivite, davranış bozuklukları, gelişim yetersizliği ve çeşitli sağlık problemleri saptanmaktadır.

hamilelikte-sigaranin-zararlari

 

Hamilelikte sigara nasıl bırakılır?

 

Sigara kullanıyor, ileri derecede bağımlısı olmuş olabilirsiniz. Bu durumdan rahatsız oluyor, bebeğiniz bahsi geçen hamilelikte içtiğiniz, sigaranın zararlarının bebeğinize  etki etmesini istemiyorsigarayı nasıl bırakacağınız konusunda yardım istiyor olabilirsiniz.  Bu konuda tıbbi yardımlar alabilir, psikolojik anlamda verilecek desteklerden yararlanabilirsiniz.  Konuşma seanslarıyla,  hamilelikte sigara nasıl bırakılabileceğine dair etkili bilgiler edinebilirsiniz.  İlgili seanslar sonucunda, sigara kullanımından dolayı meydana gelen erken doğumların, ölüm oranlarının azaldığını gözlemlenmektedir.  Hamilelik sürecinde verilen desteklerle birlikte anne üzerinde, sigara bırakma isteği ne düzeyde bu saptanır ve kontrolleri takip edilerek,  ilgili bilgi aktarımları sürdürülür. Alacağınız tıbbi telkinlerle sigarayı hamilelik sürecinizde, ortadan kaldırabilir, hem bebeğinizi hem kendi sağlığınızı riske atmadan hayatınıza kolaylıkla devam edebilirsiniz. Hamilelikte sigara bırakmak istemeniz, psikolojik anlamda kendinizi  hazırlamanız ve doktor psikiyatri kontrolünde olmanız, bırakma sürecine hız kazandıracak, olumlu sonuca ulaştıracaktır.

DİĞER YAZILARINI ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

AnnemBilio.com, konusunda önemli tüm bilgileri çok yakından anlık olarak takip etmektedir, bu konuda son yazı ve gelişmeleri yayınlamaktadır. Bu nedenle annembilio.com'un yayınladığı bilgilendirme yazılarını takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. AnnemBilio.com'da yayınlanan konusundaki en kaliteli yazıları en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bizi takip edebilirsiniz.

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir