Ana Sayfa Hamilelik Anne Sağlığı Düşük Nedir, Nedenleri Nelerdir?

Düşük Nedir, Nedenleri Nelerdir?

Düşük Nedir, Nedenleri Nelerdir? Düşük Ne Sıklıkta Meydana Gelir? Düşüğün Belirtileri Nelerdir? Düşük nedenleri arasında neler vardır? hakkında açıklamalar yazımızın devamındadır...

dusuk-nedenleri

Kimyasal gebelik durumu tüm düşükler arasında %70’lik bir orana sahiptir. Gebelik testinin pozitif çıkmasının ardından yaşanacak ağır kanamalar, hamileliğin bittiğini gösteren önemli bir işaret olabilir. Düşük, bir kadının tüm hayatı boyunca yaşayabileceği en ağır psikolojik travmalar arasında sayılabilir.

 

Gebelikle İlgili Tanımlar Nelerdir?

           Düşük olayı tıbbi olarak değerlendirildiği zaman; gebeliğin yirminci haftasından veya bebek 500 gram ağırlığa ulaşmadan önce gebeliğin sonlanması durumu ortaya çıkar. Düşüğün değişik çeşitleri vardır.

– Erken düşük gebeliğin ilk 12 haftası içinde meydana gelir.

– Geç düşük ise gebeliğin 12 ve 20. haftaları arasında yaşanır.

– Spontan düşükte gebelik ürünü rahim tarafından dışarıya atılır.

– Boş gebelik halk arasında su gebeliği olarak anılır.

Düşük Ne Sıklıkta Meydana Gelir?

Bilimsel çalışmalar sonucunda elde edilen veriler düşük sıklığının %20 seviyelerde olduğunu ortaya koyar. Bu oran bir başka tarifle her 5 kadından birisinin hamileliğinin düşükle sonlanacağını gösterir. Gebelik ilerledikçe düşük nedir sorusunun gündeme gelme ihtimali de azalır. Döllenme sonucu oluşan gebeliklerin yarısı rahim dokusu içine yerleşmeden düşerek sonlanır. Yaşanan düşüklerin %80’inden daha büyük bir kısmı ilk trimester denen 13 hafta içinde gerçekleşir. Riskin en yüksek olduğu zaman dilimi ilk 8 haftadır. Bu sürenin sonunda düşük riski de giderek azalır.

Düşüğün Belirtileri Nelerdir?

Düşüğün en önemli belirtisi kanamadır. Kanama yaşanmadan düşük olayı gerçekleşemez. Kanamaya eşlik eden bulgular arasında; ağrı ve doku pasajı sayılabilir. Vajinadan, kanla birlikte doku gelmesi durumu tanısal olarak değerlendirilebilir. Doku ile kan pıhtısı ayrımının dikkatli bir şekilde ve konusunda uzman bir kadın doğum hekimi tarafından yapılması gerekir. Düşen parçaların muayenede gösterilmesi için uygun şartlarda muhafaza edilmesi gerekir.

Düşükte en tipik tanı giderek çoğalan ağrılardır. Büyük parçaların rahim dışına atılması ağrıların da giderek azalmasını sağlar. Düşük tanısı hekimler tarafından yapılacak klinik muayene ve ultrason incelemesinin ardından konabilir.

           Düşük nedenleri arasında; ilk sırada kromozomal anomaliler yer alır. Düşüklerin en önemli nedeni olarak gösterilen durum çoğu zaman kalıtımsal bir geçiş göstermez. Tamamen şans eseri yaşanan durum, her anne adayının başına gelebilir.  Düşük nedenlerini maddeler halinde açıklamamız gerekirse;

Annelerin Yaşı

Anne adaylarının yaşı, düşükler üzerinde ki etkenlerden biridir. Yaşının ilerlemesiyle anne adayının hamile kalma ve hamileliğinin sağlıklı devam etme süreci etkilenmektedir. Yaşa göre düşük oranları yüzdesel olarak, 20 yaşın altında olan anne adaylarında düşük ihtimali yüzde 9.9’dur. 25-29 yaş aralığında bu oran yüzde 10’dur. 44 yaş ve üzeri olan gebeliklerde ise, yüzde 53 oranında düşük riski vardır.

Yanlış egzersiz

Yapılan ağı egzersizler düşük yapılmasına sebebiyet verebilir. Dönemine uygun doğru ve kontrollü egzersizler yapılmalıdır.

Cinsel yaşam

Hamilelik dönemi içinde, kanama ve düşük tehlikesi olan zamanlarda, cinsel ilişki düşük sebepleri içindedir.

Beslenme

Hamilelik döneminde olan yetersiz beslenme, özellikle B12 eksikliği düşük için tetikleyici bir unsur olabilir.

Bütün bu örneklerin yeni sıra bebeğin gelişimiyle alakalı unsurlar ve anne de olan bağışıklık sistemi düşüklüğü de düşük sebepleri içerisinde yer alabilir.

 

Bu yazımızda, Düşük Nedir, Nedenleri Nelerdir? konusunda bilgiler aktardık, konu hakkında sorularınız ve önerilerinizi, yorum bölümümüzden bize aktarabilirsiniz.

DİĞER DÜŞÜK YAZILARINI ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

AnnemBilio.com, düşük konusunda önemli tüm bilgileri çok yakından anlık olarak takip etmektedir, bu konuda son yazı ve gelişmeleri yayınlamaktadır. Bu nedenle annembilio.com'un yayınladığı bilgilendirme yazılarını takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. AnnemBilio.com'da yayınlanan düşük konusundaki en kaliteli yazıları en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bizi takip edebilirsiniz.

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir