Ana Sayfa Bebek Keyifli Banyo Zamanı

Keyifli Banyo Zamanı

Bebek bakımı, bebeğinizin temizliği ve gelişimi açısından oldukça önemlidir. Banyo yaptırırken suda eğlenceli vakit geçirmeniz hem bebeğiniz için hemde sizler için keyif verici olacaktır.

bebek-banyosu

Bebeğinizle birlikte geçirdiğiniz en keyifli anlardan biri banyo vaktidir. Onu ilk yıkadığınız zaman tedirgin olmanız, herhangi bir zarar verir miyim diye düşünmeniz son derece normaldir. Bu korku ve tedirginlik zaman geçtikçe düzelecek, kendinize olan güveniniz artacak ve bu sayede bebeğinizle banyo vaktiniz daha keyifli geçecektir. Başlangıçta yaşadıklarınız zaman içerisinde tecrübe sahibi olmanıza olanak sağlayacaktır. Bebeğinizi banyo yaptırırken önemli olan şeylerden biride, doğru bebek bakım ürünleri kullanmanızdır. Bebeğiniz yeni doğduğu için gözlerini kapatıp açma refleksini henüz tam anlamıyla yapamaz, bu yüzden göz yakmayan şampuanları kullanmalısınız. Bunun yanı sıra kullandığınız ürünlerin, bebeğinizin cildine uygun özelliklere sahip olmasına dikkat etmelisiniz. Şimdi sizler için bebeğinizi banyo yaptırırken sırasıyla uygulayacağınız adımları ele alalım;

Banyo yapmaya başlamadan önce hazırlıklı olun

Bebeğiniz için geliştirilmiş şampuan
Pişik önleyici krem
Bebek yağı
Bebeğinizin her an bir süpriz yapabilir ihtimaline karşı ıslak mendil ve bebek bezi
Gözlerini silmeniz için kaynatılmış ve soğulmuş su ve gazlı bez
Kulaklarını temizleyebilmeniz için kulak temizleme çubuğu
Bebeğinizin kurulanabilmesi için 2 adet havlu
Banyo işleminiz tamamlandıktan sonra giydireceğiniz giysiler
Banyo yapmaya başlamadan önceki hazırlıklarınız içerisinde yer almalıdır.

Yıkama işlemine vücuttan başlayın

Bebeğinizi küvetin içerisinde, kolunuzun iç tarafına yatırarak tutun
Bir miktar suyu bebeğinizin üzerine yavaş yavaş dökerek suya alışmasını sağlayın
Cilt tipine uygun olarak seçtiğiniz şampuanı avucunuzun içine dökerek bebeğinizin vücudunun önce ön bölümünü daha sonra arka bölümünü elinizle ovuşturarak yıkayın
Yıkama işleminin devamında bebeğinizi durulayın
Bebeğinizin göbeğine su gelmesi herhangi bir problem oluşturmaz. Ancak göbek kordonunuz henüz düşmemişse bunun için doktorunuza danışarak banyo işlemini gerçekleştirmenizde fayda vardır.
Sıra bebeğinizin başını yıkamakta

Bebeğinizin başını yıkayacağınız zaman ön tarafına çevirin ve yüzüne gelmeyecek şekilde, bebeğinizin saçlarını geriye doğru ıslatın.
Avucunuza aldığınız bir miktar şampuan ile bebeğinizin saçlarını yıkayın ve durulayın.
Durulama işlemi tamamlandıktan sonra suyla bebeğinizin yüzünü silin.
Bebeğinizi kurulayın

Sudan çıktıktan sonra bebeğinizi ılık bir havluya sarın ilk ıslaklığını alın
İkinci havluyla baş, boyun, koltuk altı, kulakları, avuç içleri, göbeği ve ayaklarını ıslaklığı gidecek şekilde kurulayın
Bebekler en fazla ısıyı başlarından kaybederler . Bu yüzden başının fazla ıslak kalmaması noktasına hassasiyet gösterin.
Vücudunun nemlenmesi gerekir

Banyodan sonra bebeğinizin vücudunun kaybettiği nemi geri kazanabilmesi gereklidir. Bunun için bebek yağı uygulayın. Bebek yağını bebeğinizin vücuduna ince bir tabaka halinde ve farklı noktalara gelecek şekilde dağıtarak uygulayın. Bebeğinizin vücuduna bebek yağı sürerken yapmış olduğunuz masaj, kas gelişiminden, gazına, kan dolaşımına kadar sayısız fayda sağlamaktadır.
Göbek Bakımı

Doktorunuzun önerdiği şekilde göbek bakımını mutlaka yapmalısınız. Islak kalmamasına özen göstermeli kurulamalısınız.
Bebeğinizin bezini nasıl değiştirmelisiniz?

Öncelikle altına temiz bir alt açma bezi yerleştirmelisiniz
Bezin kapladığı bölgeye ince bir tabaka haline pişik önleyici krem sürebilirsiniz
Bebeğinizin altını çok sık yada çok gevşek olmayacak şekilde kapatın
Göbeği henüz düşmemişse göbek dışarıda kalacak şekilde kıvrımlı bağlayın
Kulak, göz bakımı ve saçlarını tarama vakti

Bebeğinizin kulaklarını temizlerken; dış kıvrımlarını kulak temizleme çubuğu ile temizleyin asla kulağının içine temizleme çubuğunu sokmayın
Gözlerini; kaynatılıp sonrasında soğutulmuş su ile ve gazlı bez ile içten dışa doğru silerek temizleyin
Yeni doğan bebeklerde sıkça rastlanan konak oluşumunu engellemek için, bebeğinizin saçlarını nazik hareketlerle tarayın. Son olarak bebeğinizin banyodan sonra ısı kaybını önleyebilmek adına başına şapka takın. İlerleyen süreçte şapkayı çıkarabilirsiniz.

DİĞER BEBEK BANYOSU YAZILARINI ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

AnnemBilio.com, bebek banyosu konusunda önemli tüm bilgileri çok yakından anlık olarak takip etmektedir, bu konuda son yazı ve gelişmeleri yayınlamaktadır. Bu nedenle annembilio.com'un yayınladığı bilgilendirme yazılarını takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. AnnemBilio.com'da yayınlanan bebek banyosu konusundaki en kaliteli yazıları en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bizi takip edebilirsiniz.

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir