Ana Sayfa Bebek Diş Gıcırdatmanın Sebebi Nedir?

Diş Gıcırdatmanın Sebebi Nedir?

Diş Gıcırdatmanın Sebebi Nedir? Diş Gıcırdatma Nedir? Diş gıcırdatma nedenleri diş gıcırdatma tedavisi, diş gıcırdatmak hangi hastalığın belirtisi Ayrıntılar yazımızın devamında bulunmaktadır.

dis-gicirdatma

 

Diş Gıcırdatma Nedir?

 

           Diş Gıcırdatma genellikle uyku sırasında dişleri bilinçsiz şekilde sıkarak yapılan istem dışı bir harekettir. Uyku durumunda yapıldığı için bu kişi tarafından fark edilmez. Bu durum dişlerin kırılmasına neden olmaktadır ve her ne kadar gece yapıldığı bilinse de gündüz vakitlerinde de istem dışı olarak yapılmaktadır. Diş gıcırdatması yüz kaslarının gerilmesine ve çene kaslarının ağrımasına neden olmaktadır.

 

Diş gıcırdatma nedenleri

 

Psikolojik Nedenler: Psikolojik etmenlerin en başında gelen strestir. Günümüzdeki yaşam koşularından dolayı stres yapılmaktadır. Stres birçok hastalığı beraberinde getirmektedir. Gün içerisinde iş yoğunluğundan dolayı yapılan telaşlar, okul veya üniversite öğretiminde dersler yüzünden yapılan sıkıntılar, gençlerin gelecek düşünceleri ve aile içerisindeki problemler strese neden olmaktadır.

 

Yaşam Biçimi: Diş gıcırdatma rahatsızlığını etkileyen yaşam biçimi, sigara ve alkol kullanımının yanında düzensiz olarak yapılan beslenmeyle ilgilidir.

 

Kişilik Özellikleri: Kişinin rekabetçi, hırslı, sinirli veya hiper aktif olması bu durumu tetiklemektedir.

 

Uyku Bozuklukları: Uyku dengesinin bozulmasından kaynaklanan sıkıntılar da diş gıcırdatma rahatsızlığının nedenleri olmaktadır. Uyku bozuklukları aynı zamanda stres faktörünü de etkileyen önemli bir unsurdur.

 

Dişlerde Yapısal Bozukluk: Dişlerin yapısının bozuk olmasından dolay diş gıcırdatması yaşanabilir. Örneğin yanlış diş tedavisinde ve büyük dolgu yapılması sonucu dişte yapısal bozukluk oluşmaktadır ve bu diş gıcırdatmasına neden olabilmektedir.

 

Vitamin-Mineral Eksikliği: Vücutta bulunan mineral ve vitaminlerin yetersiz olması diş gıcırdatma rahatsızlığının en önemli nedenlerinden biridir. B5 olarak adlandırılan vitaminin vücutta eksik olması diş gıcırdatmaya neden olmaktadır. B5 vitaminini vücutta artırmak için doğal besin ürünleri yenmelidir.

 

Magnezyum eksikliği de diş gıcırdatmaya neden olur. Magnezyum ve kalsiyum diş yapısının oluşmasında da önemli rol oynamaktadır. Kalsiyum eksikliğinde vücutta istem dışı kas hareketleri görülür.

 

Diş gıcırdatma ne kadar basit görünse de aslında tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Daha sonra ilerideki dönemler de geri dönüşümü olmayan diş kayıplarına ve rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Dişteki hassasiyete ve diş yapısının incelmesine de neden olmaktadır. Dişler de sürekli sızı şeklinde ağrılar hissedebilirsiniz ve çenenize zarar verebilirsiniz. Bu nedenle kendi kendinize aldığınız önemlerden sonuç almazsanız mutlaka bir doktora gitmelisiniz.

 

Bu yazımızda, Diş Gıcırdatmanın Sebebi  konusu da sizlere bilgi aktarımında bulunduk soru, sorun ya da görüşlerinizi bizlere yorum bölümümüzden iletebilirsiniz.

DİĞER DİŞ GICIRDATMA YAZILARINI ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

AnnemBilio.com, diş gıcırdatma konusunda önemli tüm bilgileri çok yakından anlık olarak takip etmektedir, bu konuda son yazı ve gelişmeleri yayınlamaktadır. Bu nedenle annembilio.com'un yayınladığı bilgilendirme yazılarını takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. AnnemBilio.com'da yayınlanan diş gıcırdatma konusundaki en kaliteli yazıları en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bizi takip edebilirsiniz.

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir