Ana Sayfa Hamilelik Doğum Doğum Hakkında Bilgiler

Doğum Hakkında Bilgiler

Hayatımız boyunca karşılaştığımız, büyük mutluluk getiren doğum, mucizevi bir durumdur.

dogum-hakkinda-bilgiler2

9 ay boyunca,  anne karnında ki  rahat yolculuğundan  sonra doğum,  her bebek için biraz travmatikdir. Ülkemizde özellikle son yıllarda,  çok sayıda hekim ve hastalar normal doğuma yönelmek yerine sezaryan doğumu tercih etmektedir. Oysa normal doğum bebek için fazlasıyla sağlıklı bir yöntemdir. Ve tabi ki de doğal olan normal doğumdur. Sezeryan doğumun yapılması,  tıbbı gereklilikler olduğunda yapılmalıdır, uzmanlar tarafından daha doğru bulunmaktadır. Bebeğin doğum kanalına girmemiş olması, makat pozisyonunda durması, kanama olması ve bunlar gibi birçok tıbbı sorunlar dışında sezeryan doğum fazla tercih edilmemelidir. Normal doğum esnasında,  bebekte daha fazla adrenalin salgılanmaktadır  ve bu durum bebeğin akciğerlerinin temizlenmesi için önemlidir. Normal doğum yapan anne,  sezeryan doğum yapan anneye göre daha çabuk iyileşme gösterecektir. Doktorunuzla,  hangi doğum seçeneğine uygun olduğunuz konusunda mutlaka görüşün doğum alternatiflerini tartışın ve karar verin, karar verme aşamanızda bebeğiniz ve kendi sağlığınız için hangi doğum yöntemini tercih edeceğinizin kararını yalnızca kendiniz verin,  çünkü önemli olan annenin rahatlamasıdır.

Bebeğiniz doğduğunda,  nefes almaya ağlayarak başlar. Bebeğin doğum esnasında ağlaması olumsuz değildir, tam aksi iyi bir nefes aldığının göstergesidir.  Bazı bebekler ağlamayabilir fakat yinede etkin bir şekilde nefes alabiliyorlar.  Bebek doğduktan sonra,  anneye bağlı olan kordon kesilir. Kordon kesildikten sonra bebeğin kan dolaşımında fazlasıyla değişiklikler başlar, ciğerleri artık solunum fonksiyonlarını üstlenmiştir ve dolaşım tamamen değişir. Bebek kordon kesildikten sonra,  ağız çevresi temizlenerek çocuk doktoruna veya hemşireye verilir  solunum yollarında, bebeğin renginde bir sıkıntı yoksa, emzirmesi için  anneye  verilebilir, bunda herhangi bir sakınca yoktur. Bebeğin ilk değerlendirmesi apgar adı verilen muayene sistemine göre yapılmaktadır. Kalp hızı, solunum hızı, kas tonusu değerlendirmesine bakılan apgar testinde,  sonuçlar normal değerlerde çıktıysa herhangi bir sıkıntı görülmez,  normal değerlerden farklı olan sonuçlara sahip bebekler için biraz daha sıkı takip gerektirebilir.

Doğumdan sonra,  bebeğin ağız ve burun bölgesi temizlenerek vücut ısısının stabil kalması sağlanır. Isının korunması küvez veya anneye temasıyla mümkün olmaktadır. Çocuk doktoru o anda hemen gerekli muayenelerini yapmaktadır. Çıkan herhangi bir olumsuz durumda,  bebek küvezde hassasiyet içinde takip edilir. Yeni doğan bebeklere göz kremi verilmeli,  oluşabilecek herhangi bir enfeksiyona karşı önleyici olarak uygulanmalıdır. Takip eden günlerde topuk kanı alınır gerekli aylık aşılarının ilk dozları yapılmaya başlanır.

DİĞER DOĞUM HAKKINDA BİLGİLER YAZILARINI ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

AnnemBilio.com, doğum hakkında bilgiler konusunda önemli tüm bilgileri çok yakından anlık olarak takip etmektedir, bu konuda son yazı ve gelişmeleri yayınlamaktadır. Bu nedenle annembilio.com'un yayınladığı bilgilendirme yazılarını takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. AnnemBilio.com'da yayınlanan doğum hakkında bilgiler konusundaki en kaliteli yazıları en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bizi takip edebilirsiniz.

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir