Ana Sayfa Bebek Bebeğinizin Beslenmesi

Bebeğinizin Beslenmesi

Bebeğinizin beslenmesi, oldukça kolay ama fazlasıyla dikkat gerektiren bir işlemdir. Anne sütü, bebeğiniz için en değerli ve en faydalı besin kaynağıdır. Anne sütünün sağladığı sayısız fayda, bebeğinizin gelişimi için oldukça önemlidir.

bebekleri-beslenmesi2

Mucizevi fayda ve yararlara sahip olan anne sütü,  her geçen gün yeni bir faydasını öğrendiğimiz bir çeşitliliktedir. Bazı anneler,  tıbbı olarak meydana gelen mecburiyetten yada kişisel olarak istemedikleri için bebeklerini anne sütünden mahrum bırakabiliyor. Böyle durumlar için de farklı çeşitlerde alternatif mamalar mevcut.  Uzmanların paylaştığı,  oldukça önemli olan bir konuda inek sütünün  bebeğiniz bir yaşına gelinceye kadar verilmemesi gerekliliğidir.  Anne sütü,  bebek ve anne arasında ki bağın oluşmasında büyük rol oynamaktadır.  Bebeğiniz için en doğal, kolay ve en faydalı beslenme kaynağıdır.  Çok sayıda anne,  bebeğine verdiği anne sütünün birçok besine göre yararlı olduğu konusunda bilinçli ve bilgi sahibidir. Anne sütü,  büyüme ve gelişim için en ideal beslenme türünü oluşturmaktadır.  Yeni doğan bebeğinizin vitamin mineral bakımından olan bütün ihtiyaçlarını anne sütü sayesinde sağlayabilirsiniz. Ancak D Vitamini anne sütüyle genellikle yetersiz olmaktadır, bunun için bebeğinize doktorunuzun önerdiği sıklıkta D  Vitamini takviyesi vermelisiniz. Anne sütü bebeğinizin ihtiyacına göre değişiklik gösterebilen bir yapıya sahiptir. Mesela sütünüzün bir öğünde salgıladığı yağ oranı düşükse bebeğiniz erken acıkacaktır, bu durumda bebeğinizi daha sık emzirmeniz anne ve bebek arasında oluşan sinyallerle sütünüzün ihtiyaç duyulan yağ oranına ulaşmasını ve bebeğinizin doymasını sağlayacaktır. Anne sütü bebeğinizin bağışıklık sistemini de güçlendirir, anne sütü ile beslenen çocuklar beslenmeyen çocuklara göre daha az hasta olurlar. Anne sütü bazı hastalıklara karşı antikor üretir,  enfeksiyonlara karşı koruyucu etkisi vardır bu etki anne sütü kesildikten sonrada devam edecektir.

Yapılan araştırmalar, anne sütünün çok sayıda kronik hastalığa karşı koruyucu etki sağladığını göstermektedir. Bu hastalıklara örnek olarak;  diyabet, MS hastalığı, tiroit, mide ülseri, kalp damar hastalıkları, romatizmal hastalıklar, alerjik hastalıklar ve astım diyebiliriz. Aynı zamanda obeziteye karşıda anne sütü koruyucu etki göstermektedir. Anne sütü,  aynı zamanda uyku yapan bir etkiye sahiptir. Emzirme sırasında ve süt ile salgılanan hormonla hem rahatlatıcı hem de uyku yapıcı etkiler meydana gelir,  bebeğinizin kolay uyuması ve gelişimine büyük katkı sağlamaktadır. Anne sütü faydaları saymakla bitmeyecek kadar  fazla ve oldukça değerlidir.

Emzirmeyi doğru öğrenmeliyiz

Emzirmek doğal bir şey gibi görülse bile,  kesinlikle öğrenilmesi gereken bir işlemdir. Doğumdan sonra hastanede ki hemşireler emzirme tekniklerini size gösterecektir. Anne memesi bebeğin yanağına değdiği anda bebek aranır ve memeyi bulur. Bebeğin memeyi iyice kavraması ve burnunun nefes alabilecek şekilde açık  kalması hususuna dikkat edilmelidir. Meme ucunun etrafını bebeğin kavraması gerekmektedir. Bebeğiniz meme ucunu emerse,  zaman içinde meme ucu yarası ve çatlakları oluşacak acı verici bir süreç olacaktır. Emzirme süreci, ilk bir ay anne içinde bebek içinde ilk denemelerdir, zamanla düzeni oturacaktır. Emzirme anını zamanlayarak,  bebeğin açlık aralarını saptamakta fayda vardır. Emzirirken iki memede dönüşümlü olarak verilmelidir.

Emzirme döneminde meme bakımı

Bebeğinizi emziriyorsanız,  meme ucunuz özel bakım gerektirmektedir. Meme ucu temizliğinde kullanabileceğiniz en doğal şey zeytinyağıdır. Dönem dönem süt kanallarınızda tıkanmalar olabilir, bu yüzden ılık duş almak ılık suyla yukarıdan aşağıya masaj yapmak süt kanallarınız açılmasına olanak sağlayacaktır.

Emzirme döneminde anne nelere dikkat etmeli

Bol sıvı alımı bu dönemde oldukça önemlidir. 3 ila 4 litre sıvı tüketilmelidir. Katkı maddesi olan kafein, içki ve sigaradan uzak durmalıdır. Alerjik yiyeceklerden, çikolata, fındık, yumurta gibi besinlerden ölçülü olarak tüketmelidir.doktora sormadan kesinlikle herhangi bir ilaç kullanımı yapmamalıdır. Emzirme döneminde diyet yapmaktan kaçınmalı,  kalori ve yağ dengesini kısıtlamaktan kaçınmalıdır.

Alternatif olarak mama ile beslenme

Bebeğin beslenmesinin,  mama ile sağlanması gereken durumlar da olabilir. Bu durumda en önemli nokta doğru mama seçimidir. Mama seçimini yaparken,  mutlaka doktorunuzdan yardım alınız. İnek sütü ve soya bazlı olan mamalar vardır. Dha ve ara adı verilen yağ asitleri içeren mamaları kullanmakta fayda vardır, bu maddeler bebeğin beyin ve göz gelişimi üzerinde olumlu etkiler meydana getirmektedir. Mamayı değiştirmek uzmanlar tarafından pek uygun görülmez. Mamayı hazırlarken,  doğru ölçülerle hazırlamak noktası büyük hassasiyet gerektirir. Mamada bulunan sıvı miktarı az olursa,  böbrekleri için fazla yük binmesi olur,  fazla olursa kalori miktarı azalmış olur bebeğiniz tam anlamıyla doymayacak, erken acıkacaktır.

DİĞER BEBEK BESLENMESİ YAZILARINI ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

AnnemBilio.com, bebek beslenmesi konusunda önemli tüm bilgileri çok yakından anlık olarak takip etmektedir, bu konuda son yazı ve gelişmeleri yayınlamaktadır. Bu nedenle annembilio.com'un yayınladığı bilgilendirme yazılarını takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. AnnemBilio.com'da yayınlanan bebek beslenmesi konusundaki en kaliteli yazıları en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bizi takip edebilirsiniz.

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir