Ana Sayfa Anne Anne Sütü Neden Kesilir?

Anne Sütü Neden Kesilir?

Anne sütü neden kesilir?, anne sütü azaltıcı besinler, emzirme döneminde kaçınmanız gereken durumlar, yazımızda yer almaktadır.

anne-sutu-kesilir-mi

Anneler emzirme döneminde, sütün kesilmesi gibi bir problemle karşılaşabilirler. Tıbbi her hangi bir rahatsızlık haricinde, anne sütünün kesilmesinin sebebi, stres, dengesiz ve yetersiz beslenme, anne sütü azaltıcı besinlerin fazla tüketimi olabilmektedir.  Anne sütü artırıcı yiyeceklerle sütünüzün miktarı ve kalitesi üzerinde olumlu etki meydana getirebilirsiniz.  Sütünüzün kesilmemesi ve artması için gerekli olan besinlere, anne sütünü artıran yiyecekler  yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Stres, emzirme  döneminde sütünüzün kesilmesi konusunda, fazlasıyla risklidir. Sütünüzün kesilmesine, azalmasına sebebiyet verecek stresten olabildiğince uzak durmaya çalışmalı, rahat edebileceğiniz, eğlenceli ortamlarda bulunmalı , kendinize uğraş edinmeli hobilerinize yönelmelisiniz.

Doğum kontrol hapları, anne sütü üzerinde olumsuz etkiler meydana getirebilir. Özellikle emzirme döneminde doğum kontrol hapları haricinde,  alternatif korunma yollarını deneyebilirsiniz.

Az kalsiyum,  anneler için gerekli olan, süt üretiminde büyük rol oynayan kalsiyum, yeterli miktarda olmalıdır. Kalsiyumun az olması durumunda,  anne vücudu kalsiyum üretemeyeceği için kesilme ve azalma meydana gelebilir. Tavuk, yumurta, et, süt emzirme döneminde fazlasıyla ihtiyaç duyulan kalsiyum için, elverişlidir.

Düzensiz emzirme de sütünüzün azalması üzerinde etki yapabilir. Ortalama olarak 2 saatte bir bebeğinizi emzirmeli bu rutini devam ettirmelisiniz. Geçirmiş olduğunuz grip, soğuk algınlığı, enfeksiyonlu hastalıklar da vücudunuzu, güçsüz düşürebilir süt üretiminizde azalma olabilir. Troid bezlerinde oluşan problemler,  anne sütünün  kesilmesinde etkili olabilir. Bu durumda Troid bezleri kontrol ettirilmesi gereklidir ve tedaviye başvurulmalıdır. Mastit oluşumu anne sütünü azaltabilir. Doktorunuza danışarak emzirmeyi sürdürmenizi öneririz.

Mastit Nedir?

Anne sütünde pıhtılaşma meydana gelir, bu durum meme ucunda topaklanma meydana getirir ve meme iltihabı oluşur, böyleyken doktor kontrolünden gerekli tedaviden sonra emzirmeye devam etmenizde fayda vardır.

Emzirme döneminde, tekrar hamile kalmanız da sütünüzün azalmasına,  bazen kesilmesine sebebiyet verebilir.  Hormonel değişikliklerden dolayı bu etki olmaktadır.  Kullanmak zorunda olduğunuz ilaçlar anne sütü üzerinde etki edecektir, aynı şekilde sütünüzün azalması ve kesilmesine sebebiyet verebilir.

DİĞER YAZILARINI ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

AnnemBilio.com, konusunda önemli tüm bilgileri çok yakından anlık olarak takip etmektedir, bu konuda son yazı ve gelişmeleri yayınlamaktadır. Bu nedenle annembilio.com'un yayınladığı bilgilendirme yazılarını takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. AnnemBilio.com'da yayınlanan konusundaki en kaliteli yazıları en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bizi takip edebilirsiniz.

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir