Ana Sayfa Hamilelik Anne Sağlığı Hamilelikte En Sık Rastlanan Sağlık Sorunları

Hamilelikte En Sık Rastlanan Sağlık Sorunları

hamilelikte sağlık sorunları ve çözümleri

Hamilesiniz, bu keyif verici süreç içerisinde heyecan ve mutluluk dolu olmanızın yanı sıra fizyolojik anlamda bir takım sıkıntılara hazırlıklı olmalısınız. Oluşabilecek sağlık problemlerinin vücudunuzun bebeğiniz ile uyum sağlamaya çalıştığı için olduğu düşüncesi psikolojik anlamda sizi rahatlatabilir.
Baş dönmesi, mide bulantısı, kusma, sık sık idrara çıkma, baş ağrısı, kasık bölgesinde olan ağrılar hamilelik döneminde karşılaşabileceğiniz olağan problemler içerisinde yer almaktadır. Bu sorunlar çok fazla ilerlemiş bir seviyede ilerliyorsa ciddi bir sorunun habercisi olabilir. Doktorunuzla görüşmeli ilgili tedaviyi uygulamalısınız.

Kasık ağrıları neden oluşur?

Bebeğin rahmin iç duvarına yerleşmesi sırasında kasık ağrıları hissedebilirsiniz. Bu durum 4. Ve 5. Haftalarda gerçekleşmektedir. Olağan problemlerdendir, herhangi vajinal kanama olmadığı sürece takip gerektirmez.

Kanamalar neden oluşur?

Hamilelik döneminde sıklıkla yaşanan problemlerden olan vajinal kanamalar, dönemine gör çeşitlilik göstermektedir. İlk 3 ayda meydana gelen kanamalar, rahim iç duvarına kesenin yerleşmesinden kaynaklı olabilir. 12. Ayda fetal zarların birleşmesi sonucunda meydana gelebilir. Kısa sürelidir, ancak herhangi bir artış söz konusu ise genellikle düşük tehlikesi olarak ele alınmaktadır. Dinlenmek, istirahat halinde olmak düşük tehlikesi için en çok fayda sağlayabilecek yöntemlerdendir. Akabinde tıbbi tedavilerle, ilaç almaya doktor kontrolünde başlanmalıdır.

Hamilelikte göğüs ağrıları neden oluşur?

Hamilelik döneminde karşılaşılan sorunlardan biri olan göğüs ağrıları, hormonlar üzerinde ki değişiklikler kaynaklıdır. Hamileliğin ilk haftalarında kendisini gösterecek olan ağrılar, östrojen, progesteron ve prolaktin hormonlarının fazla salgılanması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Ağrıları azaltmak için göğüs uçlarının fazla uyarılmasından kaçınmak, fayda sağlayıcı bir etki gösterebilir.

Hamilelikte sık idrara çıkma neden oluşur?

Hamilelik döneminde yaşanan temel sorunlardan bir diğeri de sık sık idrara çıkmaktır. Hamileliğin ilk 3 ayında meydana gelen bu problem, 4. Ayda hafifler son aylarda bebeğin baskı yapmasından dolayı tekrar meydana gelebilir. Başlangıçta büyüyen rahmin baskı yapması, böbreklerin fonksiyonunu etkilediği içindir. Son aylarda ise bebeğin başının mesaneye yaptığı baskıdan dolayı kaynaklanmaktadır. Sık idrara çıkmanın yanı sıra idrarı yaparken yanma varsa, idrar yolu enfeksiyonu olabilir, bu durumda doktor kontrolünde tedavi uygulanmalıdır.

Hamilelikte mide bulantısı kusma neden oluşur?

Hamilelikte mide bulantısı ve kusma nedenleri; hormonlar üzerinde ki değişiklikler, mide bağırsak fonksiyonlarında ki farklılıklar, b6 vitamini eksikliği, annede bulunan psikolojik sıkıntılardan kaynaklı olabilir. Hamilelik döneminde karşılaşılabilecek sorunlar içerisinde yer almaktadır, ancak fazla kusmadan dolayı sağlıklı beslenememe kilo verme gibi bir hal söz konusu ise mutlaka doktora başvurmalısınız.

Hamilelikte yorgunluk, uyku isteği neden oluşur?

Hamileliğin il 3 ayında karşılaşılması muhtemel olan yorgunluk ve sürekli uyuma isteği, progesteron hormonunun vücuttaki miktarının artması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Genellikle 3. Ayı tamamladıktan sonra kendiliğinden ortadan kaybolacak olan bu durum olağan problemler içerisinde yer almaktadır.

Hamilelikte baş ağrısı neden oluşur?

Hamilelik döneminde dengeli ve sağlıklı beslenme son derece önemlidir. Bunun yanı sıra, fazla su tüketimi de hamlelik döneminde oldukça önem arz etmektedir. vücudun susuz kalması baş ağrısı yapabilir. Özellikle hamileliğin ilk 3 ayında yaşanılan bulantı ve kusmalarda dolayı vücut susuz kalır ve buda baş ağrısı yapacak etkenlerden olacaktır. Hamileliğin son aylarında meydana gelen baş ağrıları tansiyon yüksekliğinden dolayı olabilir. Araştırılması ve tedavi yollarına başvurulması gereklidir.

Hamilelikte cilt problemleri neden oluşur?

Cildinizin üzerinde kahverengi olarak başlayan kararmalar meydana gelebilir. Bu kararmalar hamilelik döneminden sonra kendiliğinden kaybolacak yada kalıcı olacaktır. Estrojen hormonuna bağlı olarak bu sorun meydana gelmektedir, olağan sorunlar içerisinde yer almaktadır.

Hamilelikte kabızlık neden oluşur?

Hamilelikte yaşanılan doğal sorunlardan bir diğeri de kabızlıktır. Sindirim siteminin yavaşlamasından ve büyüyen rahmin bağırsaklar üzerine baskı yapmasından kaynaklanmaktadır. Hamileliğin son döneminde kabızlıktan dolayı hemoroit, makatta çatlama meydana gelebilir. Bu riskten dolayı bol sıvı tüketimi ve liften zengin besinleri tüketme noktasında özen gösterilmelidir.

DİĞER HAMİLELİKTE SAĞLIK SORUNLARI YAZILARINI ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

AnnemBilio.com, hamilelikte sağlık sorunları konusunda önemli tüm bilgileri çok yakından anlık olarak takip etmektedir, bu konuda son yazı ve gelişmeleri yayınlamaktadır. Bu nedenle annembilio.com'un yayınladığı bilgilendirme yazılarını takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. AnnemBilio.com'da yayınlanan hamilelikte sağlık sorunları konusundaki en kaliteli yazıları en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bizi takip edebilirsiniz.

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir