Ana Sayfa Çocuk Çocuklar Ve Televizyon

Çocuklar Ve Televizyon

Çocuklar Ve Televizyon, Çocuğu Televizyondan Vazgeçirmek, Televizyon Bağımlılığı Nasıl Geçer? Çocuğu televizyondan nasıl vazgeçiririm? Çocuğum TV bağımlısı. Konuları hakkında bilgiler yazımızın devamındadır.

cocuk-tv

 

Televizyonun Çocuğa Olumsuz Etkileri

Çağımızda maalesef çocuklar ve televizyon arasında kopmaz bir bağ vardır. Çoğu zaman anne ve babalar için, oldukça can sıkıcı ve çözüm aratan bir durum haline gelmiştir. Çeşitli uzman destekleri alınarak ya da gün içinde, kendi belirlediğiniz yöntemlerle çocuğunuzun televizyon karşısında geçirdiği zamanı kontrol altında tutabilir, sağlıklı ve verimli zaman geçirmesini sağlayabilirsiniz. Yapmış olduğumuz araştırma ve analizlerden sonra, siz okurlarımız için televizyonun çocuklar üzerindeki olumsuz etkileri aktarabiliriz bu etkileri bildikten sonra televizyon ve çocuğunuz arasında ki bağı en kısa süre de koparmak isteyeceksiniz. İşte televizyonun olumsuz etkileri:

1- Televizyon başında yemek yeme alışkanlığı sebebi ile fazla kilo alabilir. Çünkü televizyon karşısında yemesi gerekenden fazla tüketebilir.

2- Uyku bozukluklarına ve korktuğu bir filmden etkilenerek kâbus görmesine sebep olabilir.

3- Televizyonda gördüğü olumsuz karakterleri kendisine örnek olarak kabul edebilir.

4- Yakından ve devamlı izlenen televizyon göz rahatsızlığına sebep olabilir.

5- Çocuğun kelime dağarcığını kısıtlar. Çünkü televizyonda kullanılan kelimeler ve sözcükler sınırlıdır. Bu sebeple televizyon izlemek yerine kitap okumak uzmanlar tarafından tavsiye edilir.

 Çocuğu Televizyondan Vazgeçirmek

Yukarıda anlatılan olumsuz özellikler televizyonun çocuklar üzerindeki olumsuz özelliklerinden sadece bazılarıdır. Daha birçok olumsuz etkilerini saymak mümkündür. Çocuklar ve televizyon arasındaki bağı kırmak için kısaca yapmanız gerekenler şunlardır:

           Çocuklar ve televizyon arasındaki bağı yavaş yavaş koparmalısınız. Öncelikle çocuğa televizyon izleme saatinde sınır koymalısınız. Birden bıraktırmak çocukta olumsuz etki yapabilir. Bu sebep ile azaltmalısınız. Mesela günde 4-5 saat televizyonun başında kalıyorsa bunu 2-3 saate indirmelisiniz. İzlemesi için belli bir kaç program arasından seçim yaptırmalısınız. En önemlisi de televizyonun boşluğunu dolduracak etkinliklere çocuğu yönlendirmelisiniz.

 

 Televizyon Bağımlılığı Nasıl Geçer

– İlk önce televizyon bağımlısı olduğunuzu bilin ve bunu kabul edin. Rahatsızlıklar kabul edilmeden tedavi edilemez.

– Televizyon izlerken boşa giden zamanınızı düşünün.

– Televizyon izlemek yerine farklı aktivitelere başvurun.

– çeşitli oyunlar, eğitici aktivitelere çocuğunuzun ilgisini vermesini sağlayın.

– çocuğunuz için, televizyonun bulunmadığı ortamda vakit geçirmeye çalışın, dikkatinin televizyondan dağılmasını sağlayın.

 

Çocuğunuzun, dikkatini farklı eğitici etkinliklere yönlendirdikten sonra, onunla daha çok iletişim halinde olmanız, vaktinizi daha fazla ayırarak ona güven vermeniz, televizyon izleme isteğini bastırabilir ve anlık olarak unutmasını sağlayabilirsiniz. Zamanını değerli geçirebileceği şekilde uygulayacağınız düzenleme ile çocuğunuz televizyon izlese dahi, ölçülü bir şeklide ve televizyon karşısında daha az zaman geçirmesini sağlayabilirsiniz. Gözlemleriniz üzerine yapacağınız günlük periyoda göre, sizin de çocuğunuz için rol model olduğunuzu unutmadan ebeveyn olarak, gerekli önlemleri ve çocuğunuzun yanında daha az televizyon izleme alışkanlığını edinmelisiniz. Aktardığımız bilgiler doğrultusunda, yapacağınız düzenleme ve günlük planlamayla çocuğunuzun televizyon karşısında daha az zaman geçirmesini sağlayabilir, zamanını kaliteli ve verimli bir şekilde geçirmesine yardımcı olursunuz.

 

Bu yazımızda, çocuklar ve televizyon arasında ki bağımlılık konusunda bilgiler aktardık, konu hakkında sorularınız ve önerilerinizi, yorum bölümümüzden bize aktarabilirsiniz.

 

DİĞER ÇOCUKLAR VE TELEVİZYON YAZILARINI ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

AnnemBilio.com, çocuklar ve televizyon konusunda önemli tüm bilgileri çok yakından anlık olarak takip etmektedir, bu konuda son yazı ve gelişmeleri yayınlamaktadır. Bu nedenle annembilio.com'un yayınladığı bilgilendirme yazılarını takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. AnnemBilio.com'da yayınlanan çocuklar ve televizyon konusundaki en kaliteli yazıları en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bizi takip edebilirsiniz.

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir