Ana Sayfa Bebek Bebeklerde İshal Nedenleri Ve Tedavisi

Bebeklerde İshal Nedenleri Ve Tedavisi

Bebeklerde İshal Nedenleri Ve Tedavisi, bebeklerde ishal, bebeklerde ishal nasıl geçer? Bebeklerde ishal ne iyi gelir? Bebeklerde ishali kesmek için ne yapmalı, hakkında bilgiler yazımızın devamındadır.

bebeklerde-ishal

 

Bebekleri ishal olma tehdidinden koruyan en etkili çözüm anne sütüdür. Anne sütüyle beslenen bebeklerin ishal olma oranı oldukça düşüktür. Bunun sebebi anne sütünde yer alan etkili maddelerin ishale sebep olan mikroorganizmaların oluşmasını yüksek ölçüde engellemesidir.

İshalin en sık rastlanan belirtileri şunlardır: Sık ve sulu dışkılama, dışkı miktarının ve sıklığının artması bunlarla birlikte bazen bebekte kusmada görülmesidir.

 İshal Olma Sebepleri

Bebeklerde ishal hemen her mevsimde olabilir. Fakat yaz aylarında taze meyveler daha çok tüketildiği için bu rahatsızlık yaz aylarında daha sık görülmektedir. İshalin sebepleri şöyle sıralanabilir:

– Geçirdiği bir hastalık,

– Diş çıkarma dönemleri,

– Bazı gıdalara karşı hassas olma durumu,

– Gereğinden daha fazla meyve ya da meyve suyu tüketmeleri

– İshalin en önemli sebeplerinden biri ise gastrointestinal enfeksiyon (bağırsaklarda meydana gelen mikrobik enfeksiyondur.)

– Antibiyotik tedavisi sırasında ishal olma durumu yaygın görülen rahatsızlıklar arasında yer almaktadır.

 

 Bebekte İshalin Geçmesi İçin Uygulanacak Tedaviler Şunlardır:

 

1- Temizlik kurallarında titizlik gösterilmelidir. Bunun için mama hazırlamanın öncesinde ve bebeğin altını değiştirme işleminden hem önce hem de sonra ellerinizi sabun ile iyice yıkamalısınız. Küçük bebeğinizin biberonlarını ve beslenme de kullandığı araç gereçleri kaynatın.

2- Bebeğinizin bol sıvı alması son derece önemlidir. Buna özen gösterin. Özellikle normaline göre, biraz daha fazla su tüketmesi gerekir bu noktaya özen gösterin.

3- Kabız olan bebekler de muzun kesilmesi istenir. İshal de ise bu durum tam tersi işlemektedir. İshal olan bebeklerin özellikle muz, şeftali, elma ve benzeri meyveler tüketmesi önerilir. Bebeğinize yalnızca ishal olma durumunda değil normal zamanlarda da cola, fanta ve bu gibi asitli içecekleri kesinlikle vermeyin. Şeker ve çikolata gibi yağ oranı yüksek tatlı hazır gıdaları da mümkün olduğu kadar azaltın. Patates püresi, pirinç lapası, yoğurt çorbası vermek ise bu gibi durumlarda oldukça iyi olacaktır. Bunların yanı sıra çay, limon, fındık ve ayva da ishale iyi gelen besinler arasında yer almaktadır. Özellikle patatesin haşlanması ve bebeğinize yedirilmesi, devamında bebeğinizin isalinde bir düzelme gösterebilecektir.

4- Antibiyotik tedavisi sebebi ile ishal olan bebeklerde ishal tedavisi olarak; antibiyotik tedavi esnasında bebeğe yoğurt yedirmek içeriğinde bulunan canlı kültürler sebebi ile bebeğinizi ishalden koruyabilir.

Vermiş olduğumuz bilgilerin yanı sıra, en önemli adım bebeğinizin ishal olması durumunda doktora görünmesi gerekliliğini unutmadan, geciktirmeden bebeğinizi doktorunuza götürmeli, gereken tedaviyi doktor kontrolünde tutarak uygulamalısınız.

 

Bu yazımızda, Bebeklerde İshal Nedenleri Ve Tedavisi konusu hakkında sizlere bilgi aktarımında bulunduk, yorum görüş ve önerilerinizi bizlere yorum bölümümüzden aktarabilirsiniz.

 

DİĞER BEBEKLERDE İSHAL YAZILARINI ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

AnnemBilio.com, bebeklerde ishal konusunda önemli tüm bilgileri çok yakından anlık olarak takip etmektedir, bu konuda son yazı ve gelişmeleri yayınlamaktadır. Bu nedenle annembilio.com'un yayınladığı bilgilendirme yazılarını takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. AnnemBilio.com'da yayınlanan bebeklerde ishal konusundaki en kaliteli yazıları en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bizi takip edebilirsiniz.

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir