Ana Sayfa Anne Hamilelikte Cinsellik Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hamilelikte Cinsellik Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hamilelikte Cinsellik Hakkında Bilinmesi Gerekenler, Hamileyken ilişkiye girilir mi? Hamilelikte cinsel ilişki kaçıncı aya kadar, hamilelikte cinsel ilişki ne zamana kadar olur? Hamilelikte cinsel ilişki ne zaman bitmeli? konuları hakkında ayrıntılı bilgi yazımızın devamındadır.

hamilelikte-cinsel-iliski

Hamilelik Dönemi Cinsellik

 

Hamilelik sürecinin ilk 10 haftasında rahim ufak bir boyutta olmaktadır. Bu nedenle hamilelikte cinsellik konusunda dikkatli olunması gerekmektedir. Ancak bu dönemde anne adayı normal ilişki pozisyonlarından etkilenmemektedir.

Hamilelik 10.haftayı geçtikten sonra ise rahim kemik olan pelvisin dışına çıkarak karnı belirginleştirmeye başlar. Bu dönemlerde anne adayı, bebeğine zarar geleceği düşüncesi ile cinsellik konusunda isteksiz olmaktadır. Buna bağlı olarak da karına baskı yapacak ilişki pozisyonundan kaçınmaktadır. Bu son derece normal bir istektir. Baba adaylarının bu isteğe uyması gerekmektedir.

Gebeliğin ilk 10 haftasında ilişki pozisyonları bebeğe herhangi bir zarar vermese de anne adayları cinsel ilişkiden çekinirler. Annelik duygusu oluşmaya başladığı için bu konuda haklıdırlar. Ancak cinsellik hakkında bilinmesi gerekenler konusunda bilgi sahibi olmaları gerekir. Böylece hem kendilerinin hem de eşlerinin istekleri yerine gelmiş olur.

 

 Cinsel İlişki Zamanları

Anne adayları gebeliğin ilk 3 ayında bebeklerine zarar gelecek korkusu ile cinsel istek duymazlar. Aynı şekilde gebeliğin son 3 ayında da cinsel istekleri azalır. İlk 3 ayda görülen isteksizlik hormonlara bağlıdır. Ancak son 3 ayda görülen isteksizlik ise nefes darlığı ve karın büyümesi gibi fiziksel nedenlere bağlı olmaktadır.

Hamileliğin orta dönemlerinde kendilerini daha rahat hisseden anne adayları, cinselliğe daha çok isteklidirler. Baba adayları da bu durumda genelde baskı yapmaz. Bazı eşler ise zorla beraber olmaya çalışmaktadır. Bu durum hem annenin hem de bebeğin dengesini bozabilir. Bu nedenle dikkatli olunması gerekmektedir.

Eğer hamilelik sürecinse ters giden bir durum yok ise, bunlara örnek olarak; vajinal kanama oluşması, amnios sıvısının erken gelmesi, rahim ağzı yetmezliği konusunda yaşanan ağlık problemi, bebeğin eşinin aşağıda olması veya daha önce erken doğum yapmış olmak gibi problemler yoksa, hamilelikte istenilen sıklıkta cinsel ilişkiye girilebilir. Ancak hormonal dalgalanmalar gereği bazı dönemlerde isteksizlik oluşabilir. Çiftler cinsel ilişki nedeni ile düşük olabileceği korkusu yaşamaktadır. Ancak düşük tehlikesinin cinsel ilişki ile hiçbir ilgisi yoktur. Erken düşükler, genelde farklı sebepler ile ortaya çıkmaktadır.

Hamilelik döneminde yaşanan cinsel birliktelikte sadece pozisyonlara dikkat edilmelidir. Bebeğe herhangi bir baskı yapmayacak pozisyonlarda birliktelikler yaşanabilir. Bu konuda kesinlikle doktor tavsiyesine uyulmalıdır. Bazı kişiler, tedavi yöntemleri ile çok zor hamile kaldıklarında önlem alma amacı ile cinsel ilişki konusunda bazı zamanlarda yasak gelebilir. Doktorun söyledikleri kesinlikle yerine getirilmelidir.

 

Bu yazımızda, hamilelik döneminde cinsellik  konusunda bilgiler aktardık, konu hakkında sorularınız, görüş ve önerilerinizi, yorum bölümümüzden bize aktarabilirsiniz.

 

DİĞER HAMİLELİKTE CİNSELLİK YAZILARINI ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

AnnemBilio.com, hamilelikte cinsellik konusunda önemli tüm bilgileri çok yakından anlık olarak takip etmektedir, bu konuda son yazı ve gelişmeleri yayınlamaktadır. Bu nedenle annembilio.com'un yayınladığı bilgilendirme yazılarını takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. AnnemBilio.com'da yayınlanan hamilelikte cinsellik konusundaki en kaliteli yazıları en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bizi takip edebilirsiniz.

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir