Ana Sayfa Anne Hamilelikte Neler Yemeliyim? Nelerden Uzak Durmalıyım?

Hamilelikte Neler Yemeliyim? Nelerden Uzak Durmalıyım?

Anne adaylarının, hamilelikte tüketmesi gereken gıdalar oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra kaçınılması gereken besinlerde vardır. Yazımızda bu bilgilere ulaşabileceksiniz.

anne-adaylari-beslenme2

Hamilesiniz, heyecanınız dorukta acaba bebeğim nasıl olacak onu nasıl besleyebilirim, hamilelikte ne yemeliyim ve bunlar gibi birçok soru kafanızı kurcalıyor. Biran önce doğru bilgilere erişim sağlamak istiyor, her anne gibi meleğiniz için her şeyin en iyisini istiyorsunuz. Bu bilgilere, sizler için hazırlanan yazımız üzerinden ulaşabilirsiniz.

Bebeğiniz için, normal dönemde de olması gereken dengeli ve sağlıklı beslenme alışkanlıklarınızı uygun oranlarda artırmalısınız. Vitamin, yağ, protein, karbonhidrat ve mineral içerin besinleri hamilelik döneminde düzenli olarak tüketmelisiniz. Hamilelikte neler yemeliyiz? Sorusunun cevabını madde madde vermemiz gerekirse süt, yoğurt, yumurta, balık, salata, sebze, meyve, et mutlaka tüketmeniz gereken önerdiğimiz besinler içerisinde başlangıçta gelmektedir. Meyve tüketiminin çok fazla olmaması da önerilerimiz içindedir. Tabi bunların yanı sıra hamilelik boyunca siz ve bebeğiniz için en çok gerekli olan şey sudur, bu yüzden suyu fazlasıyla içmeniz bol bol tüketmeniz gerekmektedir. Normal dönem de fazla kilo almamak için kaçındığımız, fazla yağlı, aşırı kalori içeren, besin değeri olmayan  yiyeceklerden hamilelik döneminde de uzak durmak gereklidir. Gün içerisinde sık sık, kısa aralıklarla besin tüketmeli ama az miktarda tüketmelisiniz. Yani normalde 3 öğün yemek yerken hamilelik döneminde, öğün sayınızı 5-6 ya çıkarılmalı ölçülü bir beslenme düzeni oluşturmalısınız. Hamilelik esnasında fazla kilo alımı istenilen, hoşunuza giden bir durum değildir. Kızartmalar, hamur işleri, tatlılar, tüketmesi yasak olmayan ama olabildiğince az tüketilmesi gereken besinler arasında yer almaktadır. Vitaminleri fazlasıyla alabileceğiniz, meyve ve sebzeler tüketilmesi sakıncalı olmayan, tüketilmesi mutlaka gerekli olan besinler arasında yer almaktadır. Protein ihtiyacımızı ise et ve süt ürünlerinden yeterince sağlayabilirsiniz. Hamilelik esnasında mutlaka yememiz gereken bir diğer besin balıktır. İmkanlar dahilinde, haftada 2 kez balık yemeniz bebeğinizin beyin gelişimi açıcından oldukça fayda sağlayacaktır. Beyin gelişimine önemli ölçüde katkısı olan bir diğer önemli besinde cevizdir, gün içerisinde 1 ila 2 ceviz tüketmeniz faydalıdır. Ancak balıklarda bulunan fazla civadan dolayı gereğinden fazla balık tüketimi yapmayınız. Hamilelikte bol su tüketiminin önemli olduğu konusuna vurgu yapmıştık, gün içerisinde 9-10 bardak su içmeniz sıvı alım ihtiyacınızı karşılamış olacaktır. Sıvı alım ihtiyacına da katkısı olacak olan süt tüketimi, kalsiyum ihtiyacınızı da önemli ölçüde etkileyecektir. Kola, kahve gibi kafein ve asit içeren içeceklerden az miktarda almalı, olabildiğince kaçınmalısınız. Hazırda satılan meyve sularından da fazla tüketmeyip, kendiniz taze meyvelerden sıkarak meyve suyu elde etmeye çalışın.

Hamilelik esnasında kesinlikle uzak durmanız gereken şeyler ise; sigara, alkollü içecekler ve uyarıcı maddelerdir. Sizin ve bebeğinizin sağlığını ciddi anlamda olumsuz etkileyecek, uzak durmanız gereken şeylerdir. Suni tatlandırıcı bulunan içeceklerde uzak durmanız gereken içecekler içerisinde yer almaktadır.

Hamilelik sürecinde rejim yapmanızda, yanlış uygulamalar içinde yer almaktadır. Ortalama olarak 10 ila 12 kilo ile hamilelik süresine devam etmeye çalışın fakat kilo alımınız fazla olduysa, diyet yaparak kilo vermeye çalışmayın. Özellikle eti çiğ tüketmemeye çalışın sucuk, yumurta gibi besinlerin, iyi pişmiş olmasına özen gösterin. Pastörize işlemi yapılmamış süt tüketimi de uzak durmanız gerekenler içerisinde yer almaktadır.

DİĞER HAMİLELİKTE ANNE BESLENMESİ YAZILARINI ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

AnnemBilio.com, hamilelikte anne beslenmesi konusunda önemli tüm bilgileri çok yakından anlık olarak takip etmektedir, bu konuda son yazı ve gelişmeleri yayınlamaktadır. Bu nedenle annembilio.com'un yayınladığı bilgilendirme yazılarını takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. AnnemBilio.com'da yayınlanan hamilelikte anne beslenmesi konusundaki en kaliteli yazıları en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bizi takip edebilirsiniz.

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir