Ana Sayfa Hamilelik Anne Sağlığı Hamilelikte Ayak Şişmesi

Hamilelikte Ayak Şişmesi

Hamilelikte Ayak Şişmesi? Hamilelikte Ayak Şişmesi, Ödem Ne Demektir? Hamilelikte Neden Ayaklar Şişer? Hamilelikte Ayak Şişmesini Önlemek İçin Ne Yapmalı? Konuları hakkında bilgiler yazımızın devamında yer almaktadır.

hamilelikte-ayak-sismesi

Hamilelikte Ayak Şişmesi, Ödem Ne Demektir?

 

Hamileliğin garip ama gerçek yan etkilerinden biridir ayakların şişmesi. Her ne kadar hamilelikte normal kabul edilse de, rahatsız edici olabilirler ve belki de çirkin olabilirler. Hamilelikte ayak şişmesi veya ödem oluşması, vücudunuzun özellikle eller ve ayaklarda aşırı sıvılar tutunmasından kaynaklanır. Farklı nedenlerle herhangi bir zamanda herkesin başına gelmesine rağmen, ödem özellikle gebe kadınlarda yaygındır. Eğer hamilelikte ayak şişmesi nasıl geçer konusunu sık sık çevrenize soruyor veya arama motorlarına başvuruyor iseniz bu makaledeki bilgiler işinize yarayacaktır.

 

 Hamilelikte Neden Ayaklar Şişer?

 

Ödem, gebeliğin neden olduğu iltihaplara normal bir tepkidir. Hamileyken, kan hacminiz ve vücut sıvılarınız% 50 oranında artar. Bu aşırı sıvı, bebeğin ihtiyacı olduğunda ihtiyaç duyduğu şeyi sağlar. Ama bebeğin bu ihtiyacı bir yerlerde saklanmalı, bu yüzden şişmiş ayaklarınız olur. Ayakların yanı sıra, ayak bileklerinde, baldırlarda, ellerde ve yüzlerde şişme oluşabilir.

 

Böbrekler vücudunuzdaki sıvıyı düzenler. Özellikle ateşliyse veya susuz kalıyorsanız, böbrekleriniz vücudunuza gereğinden fazla sıvı depolamasını söyleyerek tepki gösterir. Ek olarak, böbrekleriniz gereken vücut kısımlarını ihtiyaç duydukları şekilde saklamak için depolanmış sıvıyı işlemeye çalışırlar.

 

 Hamilelikte Ayak Şişmesini Önlemek İçin Ne Yapmalı?

 

Sürekli hamilelikte ayak şişmesi nasıl geçer diyorsanız, şişmiş ayaklara yardımcı olabilecek bir dizi diyet ve yaşam tarzı seçenekleri vardır.

 

Uzun süre oturmayın veya ayakta durmayın

 

Bir ofiste çalışıyorsanız bu zor olabilir, ancak pozisyonları değiştirmek genellikle hamileliğin ödemini hafifletebilir. Bir koşu bandı harika bir çözümdür. Ancak bunu elde edemezseniz, bir süre oturduktan sonra kısa yürüyüşler yapabilirsiniz.

 

Ayaklarınızı uzatın ve havaya kaldırın

 

Hamilelik sırasında şişmiş ayaklarınız varsa, şişliği hafifletmenin en iyi yolu ayaklarınızı sık sık uzatın ve evde uzanırken, ayaklarınızı kalbinizin üzerinde tutmaya çalışın.

 

Daha fazla su için

 

İnanılmaz görünebilir, ama daha fazla su içmek aslında aşırı sıvılardan kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Vücudunuz susuz kaldığında, böbrekleriniz yeterli olmadığı için mümkün olduğunca fazla su tutmaları gerektiğini düşünür. Vücudunuza ihtiyacı olan sıvıları vermek, böbreklerinize fazlalıklardan kurtulabileceğini hatırlatacaktır.

 

Daha az kahve için

 

Kafein bir diüretiktir, yani idrar yoluyla attığınız sıvı miktarını arttırır. Bununla birlikte, böbreklerinizin fazla sıvıya tutunmasını sağlayan dehidratasyona neden olur. Her gün sahip olduğunuz kafein miktarını azaltmaya çalışın. Bu hamilelik için iyi bir tavsiyedir ve kafein içtiğinizde de bol su içtiğinizden emin olun.

 

Elektrolitlerinizi dengeleyin

 

Tuzun düzgün bir şekilde nemlendirilmesi için çok önemlidir. Özellikle hamilelikte ayak şişmesi nasıl geçer sorusuna cevap arıyorsanız; diyetinizde bol miktarda sağlıklı deniz tuzu aldığınızdan emin olun. Bu, sofra tuzu ve işlenmiş gıdalardan uzak durmak ve kaliteli deniz tuzuyla tatlandırılan gerçek yemek anlamına gelir.

 

Düzenli egzersiz yapın

 

Egzersiz bazı ödemelere neden olsa da faydaları çok daha fazladır. Düzenli egzersiz dolaşım sistemini optimize eder, böylece fazla su bacaklarda veya ellerde toplanamaz.

 

Bu yazımızda, Hamilelikte Ayak Şişmesi hakkında sizlere bilgi aktarımında bulunduk soru, sorun ya da görüşlerinizi bizlere yorum bölümümüzden iletebilirsiniz.

DİĞER HAMİLELİKTE AYAK ŞİŞMESİ YAZILARINI ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

AnnemBilio.com, hamilelikte ayak şişmesi konusunda önemli tüm bilgileri çok yakından anlık olarak takip etmektedir, bu konuda son yazı ve gelişmeleri yayınlamaktadır. Bu nedenle annembilio.com'un yayınladığı bilgilendirme yazılarını takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. AnnemBilio.com'da yayınlanan hamilelikte ayak şişmesi konusundaki en kaliteli yazıları en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bizi takip edebilirsiniz.

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir