Ana Sayfa Hamilelik Anne Sağlığı Hamileyken Gripten Korunma Yolları?

Hamileyken Gripten Korunma Yolları?

Hamileyken Gripten Korunma Yolları?, Grip Hamileler İçin Tehlikeli Olabilir mi?, Hamilelikte gribe iyi gelen şeyler, Hamileler gripten nasıl kurtulur? Gibi soruların cevapları, yazımızın devamında yer almaktadır.

hamileykengrip

Gebelik süresince bağışıklık sisteminin zayıflaması anne adayının hastalıklara karşı daha korumasız olmasına neden olur. Bu durum vücudun bebeği yabancı olarak algılamaması açısından önemlidir. Normal şartlar altında sağlık sorunlarının yaşanmadığı durumlarda bile hastalanmanın kolay olduğu süreç içerisinde anne adaylarının kendilerine her zamankinden daha iyi bakması gerekir. Soğuk algınlığı ve grip birbirine karıştırılan hastalıklardır. Gebelikte soğuk algınlığı şikâyetleri arasında; tıkalı ve boğaz ağrısı sayılabilir.

 

Grip Hamileler İçin Tehlikeli Olabilir mi?

 

Vücut ağrısı ve titremeye eşlik edecek olan ateş halinde zaman geçirmeden gebeliği takip eden hekime danışmak gerekir. Zatürre gibi hastalıklara dönüşerek daha karmaşık bir hal alabilecek olan grip, bebekler için de tehlikeli olabileceği gibi düşük riskini de beraberinde getirir. Hamilelikte grip vakaları normale nazaran çok daha hızlı kötüleşebilir.

 

Özellikle gebeliğin 2. ve 3.dönemlerinde büyüyen karın akciğerlere baskı yapar. Kapasitesi azalan ciğerlerin oksijene ihtiyaç duyması son derece normaldir. Zor nefes almak bu dönemde görülen sıkıntılar arasında sayılabilir. Tüm bu yüke eklenecek bir grip ciddi sonuçlara neden olabilir.

 

Gebeler Grip Olduklarında İlaç Kullanabilirler mi?

 

Ateş ve halsizlik ile başlayan sorunların titreme, boğaz ağrısı, öksürük, kas ve vücut ağrısı ile devam etmesi halinde durum giderek ağırlaşabilir. Bu durumda antiviral ilaç kullanılması gerekliliğine mutlaka hekimin karar vermesi gerekir. Bu dönemde semptomların doğal yollarla geçirilmeye çalışılması tercih edilmelidir. Hamileyken gripten korunma yöntemleri uygulanarak hastalanmadan direnç gösterebilmeyi başarmak daha olumlu sonuçlar verir.

 

Hafif bir ateşin düşürülmesi için ılık duş alınabilir. Süreç içerisinde; bolca dinlenmek, sıvı tüketimini artırmak, kafein alımını durdurmak, C vitamini alımını desteklemek gebelik öncesinde önerilen vitamin desteklerini kullanmaya devam etmek ve bolca dinlenmek alınabilecek en basit tedbirler arasında sayılabilir.

 

Sıcak hava nemlendiricileri, tuzlu su ile gargara, el temizliğine özen gösterme ve hasta insanlarla temastan kaçınma çevresinde yoğun bir grip salgını görülen kişilerin dikkat etmeleri gereken durumlar arasında sayılabilir. Grip aşıları gebeliğin her döneminde son derece uygundur. Gebe olanlar kadar gebelik planlayan kadınların da uygun dönemde grip aşısı yaptırmış olması olası hastalık riskine karşı ciddi bir tedbir olarak düşünülebilir.

 

Bu yazımızda, Hamileyken Gripten Korunma Yolları? konusu hakkında sizlere bilgi aktarımında bulunduk soru, sorun ya da görüşlerinizi bizlere yorum bölümümüzden iletebilirsiniz.

 

DİĞER HAMİLELİKTE GRİP YAZILARINI ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

AnnemBilio.com, hamilelikte grip konusunda önemli tüm bilgileri çok yakından anlık olarak takip etmektedir, bu konuda son yazı ve gelişmeleri yayınlamaktadır. Bu nedenle annembilio.com'un yayınladığı bilgilendirme yazılarını takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. AnnemBilio.com'da yayınlanan hamilelikte grip konusundaki en kaliteli yazıları en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bizi takip edebilirsiniz.

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir