Ana Sayfa Anne Hamilelikte Mide Bulantısı

Hamilelikte Mide Bulantısı

Hamilelikte Mide Bulantısı, Hamilelikte Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?, Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Başlar? Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Geçer? konuları hakkında bilgiler yazımızın devamında yer almaktadır.

hamilelikte-mide-bulantisi

Hamilelikte Mide Bulantısı

 

Hamilelik dönemi; sevinçli ve heyecanlı bir süreç olmasının yanında, bazen de stres ve sıkıntı yaratan fiziksel ve ruhsal değişimlerin yaşandığı bir dönemdir. Çünkü kadınlar bu dönemde, bir takım değişimler yaşayabiliyorlar. Bu değişimlerin en önemli belirtilerinden birisi de, Beta HcG hormonunun aniden yükselmesinden kaynaklanan mide bulantısıdır.

 

Kadın vücudu, hamileliği başarıyla sonlandırmak için hormon düzeylerini sil baştan ayarlıyor ve durum, bir önceki sisteme alışmış olan bünye tarafından tuhaf karşılanabiliyor. Zaten gebeliğin ilerleyen günlerinde her şeyin yolunda gitmesinin ana nedeni de tam olarak yeni sisteme alışmış olmak.

 

Yapılan bilimsel araştırmalar, her 10 hamile kadından sadece 3 tanesinin bulantı yaşadığını ve bu gebe kadınların hepsinin de kusmadığını, kusmanın ise sınırlı bir kesimde olduğunu gösteriyor. Bu demek oluyor ki, hamilelikte mide bulantısı yaşıyor olsanız dahi mutlaka kusmanız gerekmiyor. Bunun nedeni ise, mide bulantısı hissinin gerçek bir kusma gereksinimine işaret etmemesinden kaynaklanıyor.

 

Hamilelikte Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

 

Hamilelikte mide bulantısına en iyi gelen şey, bol su tüketimidir. Vücudun susuz kalması, genellikle midede bulantıya sebep olur ve bir de buna hamilelik eklenince kusmalar kaçınılmaz olur. Bir bardak suyun yanında yenen bir parça tuzlu kraker ise, mideyi dinlendirdiği gibi kusmayı da önler.

 

-Mide bulantısına ne iyi gelir dendiğinde, birçok kişinin aklına limon gelir. Limon kokusu, çevreden gelen hoş olamayan kokuları bastırdığı için, mideyi yatıştırır. Limon kokusundan hoşlanmayan gebeler ise, zencefil veya biberiyeyi de deneyebilirler.

 

-Tuzlu yiyecekler tüketmenin, mide bulantısını geçirmede önemli bir rolü vardır. Bu sebeple yanınızda, tadı ve kokusu çok güçlü olmayan bir parça tuzlu kraker bulundurabilirsiniz.

 

-Sıvı içecekler mide bulantısını tetikler. Bu tür içeceklerin öğle aralarında içilmesi, mide bulantısını en aza indirmeyi sağlar. Çünkü sıvı içecekler, mide kapasitesini zorlar ve yediklerinizi çıkartmanıza sebep olur.

 

-Boş mide, bulantı hissini arttırır, bu sebeple sık sık fakat küçük porsiyonlar şeklinde yemek yiyin.

 

-Gün içerisinde kalorisi düşük peynir ve yoğurt tüketmenin mideyi rahatlattığı ve mide bulantısını geçirdiği bilinmelidir.

 

-Kepekli gıdalar, mide çeperine yapışarak bulantıyı arttırır. Özellikle gebelik döneminde mideye yapışmayan yiyecekler tüketmeye gayret etmek gerekir.

 

-Mide bulantısını önleyen bir başka yiyecekte bulgurdur. Eğer çok fazla mide bulantısı yaşıyorsanız, bu besini tüketmeye özen gösterebilirsiniz.

 

-Aşırı yağlı yiyecekler, mide bulantısına neden olmaktadır. Bu sebeple az yağlı yiyecekler tüketilmesi gerekir.

 

-Bazı baharatlı yiyecekler mide bulantısını tetikler. Gebelik döneminde aşırı baharatlı yiyeceklerden uzak durulması gerekir.

 

-Zencefilli çay ve zencefilli gazoz, mide bulantısına iyi geldiği gibi, mide çeperini de rahatlatmaktadır.

 

-Mide bulantısının arttığı anlarda 1 veya 2 adet nane yaprağı çiğnemek ya da nane çayı içmek, mide bulantısının kısa sürede geçmesini sağlar.

 

-Lifli yapısı sayesinde elma, mide bulantısına neden olan toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar. Yavaş yavaş yenen bir tane elma, mide bulantısı için iyi bir çözümdür.

 

-Haşlanmış pirinç veya haşlanmış patates, mide bulantısına iyi gelmektedir.

 

-Gebe kadınların hazır gıdalardan ve ger türlü paketlenmiş ürünlerden uzak durması gerekir. Bu tür ürünler, hem anne adayına hem de bebeğe zarar verdiği gibi, aşırı şekilde mide bulantısına da sebep olmaktadır.

 

-Gün içerisinde çok fazla mide bulantısı yaşıyorsanız, 2-3 tane limon dilimini 1 bardak suyun içine atın ve yaklaşık 10-15 dakika bekletin. Hazırladığınız bu limonlu suyu içerek, mide bulantısını geçirebilirsiniz.

 

Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Başlar?

 

           Hamilelikte mide bulantısı ne zaman başlar sorusunun cevabı, gebeden gebeye değişmektedir. Fakat mide bulantısı ve kusmalar, genellikle hamileliğin 5 ile 6. Haftasında başlamaktadır. Özellikle sabahın erken saatlerinde daha fazla görülür. Mide bulantıları her geçen gün artar ve özellikle tatlara ve kokulara karşı aşırı bir hassasiyet başlar. Mide bulantısının en çok yaşandığı dönem ise, bebeğin iki aylık olduğu dönemdir. Çoğul gebelik yaşayan annelerde, mide bulantısı daha fazla görülmektedir.

 

 

Gebe kadınların %80’ i bulantı veya kusma dönemi geçirirken, bazı kadınlar ise gebeliği süresince mide bulantısı ve kusma sıkıntısı yaşamazlar. Birçok anne adayı, aşırı şekilde olan mide bulantıları nedeniyle, test yapmaya bile gerek kalmadan gebe olduklarını anlayabilmektedir. Gebelik döneminde hamile bir kadın, aslında çok sevdiği bir yemekten artık hoşlanmayabilir hatta tiksinmeye bile başlayabilir. Ya da tam tersi bir durum yaşayabilir ve hiç hoşlanmadığı bir yemeyi, aşırı bir şekilde isteyebilir. Birçok gebe kadının, gebeliğin ilk dönemlerinde tatlı ya da ekşi yiyeceklere karşı aşerdiği bilinmektedir.

 

Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Geçer?

hamilelikte sağlık sorunları ve çözümleri

 

 

Hamilelikte mide bulantısı, normal şartlarda gebeliğin 16. Haftasından sonra geçmeye başlamaktadır. Fakat bilinmesi gerekir ki, her kadın farklı gebelik süreci geçirir. Birçok gebe kadın, hamileliğin 5. Ayından itibaren mide bulantısı yaşamazken, kimi anne adayı ise gebeliği süresince mide bulantısı veya kusma sorunu yaşayabilmektedir. Hamilelikte mide bulantısı ne zaman geçer sorusunun cevabı, her kadının bünyesine ve yeme içme alışkanlıklarına göre değişmektedir.

 

Bu yazımızda, Hamilelikte Mide Bulantısı konusunda bilgiler aktardık, konu hakkında sorularınız ve önerilerinizi, yorum bölümümüzden bize aktarabilirsiniz.

DİĞER HAMİLELİKTE MİDE BULANTISI YAZILARINI ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

AnnemBilio.com, hamilelikte mide bulantısı konusunda önemli tüm bilgileri çok yakından anlık olarak takip etmektedir, bu konuda son yazı ve gelişmeleri yayınlamaktadır. Bu nedenle annembilio.com'un yayınladığı bilgilendirme yazılarını takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. AnnemBilio.com'da yayınlanan hamilelikte mide bulantısı konusundaki en kaliteli yazıları en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bizi takip edebilirsiniz.

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir