Ana Sayfa Anne Hamilelik Döneminde Mide Bulantısı

Hamilelik Döneminde Mide Bulantısı

Hamilelik döneminde mide bulantısı, Hamilelikte mide bulantısı nasıl olur? Hamilelikte mide bulantısına çözümler nelerdir? Hamilelikte mide bulantısı nasıl geçer? Konuları hakkında ayrıntılı bilgiler yazımızın devamında yer almaktadır.

hamilelikte-mide-bulantisi

Hamilelik döneminin en önemli sorunlarından biri şüphesiz mide bulantılarıdır. Bazı kadınlarda daha hafif olmakla birlikte bulantı hamileliğin ilk belirtisi olarak da görülür. Bu dönemde değişen hormon seviyesi bulantının başlıca nedeni olarak bilinir. Fakat bu sebebin kapsamına giren birçok, ayrıntı bulunmakta ve kişiden kişiye farklılık göstermektedir.

Hamilelikte mide bulantısı nasıl olur?

Hamileliğin ilk üç ayında hormonlar gelişen bebekle birlikte değişim gösterir. Bu dönemde özellikle HCG, Östrojen ve Progesteron hormonları artar. Bu hormonlar hamilelikte bulantı nedenleri arasında ilk sırada yer alır. Üç ayın bitimine yakın bulantıların şiddeti ve periyodu azalır. Bu süreç bazı kişiler de çok daha yoğun geçerken, bazılarında daha yüzeysel ve kısa süreli olabilmektedir. Dördüncü ayda bulantı şiddetinde azalma olmamışsa mutlaka bu durum doktora bildirilmelidir ve var olan sorun için gerekli olan tetkik ve tahliller yapılarak, sorun tespit edilmeli ve tedavi ettirilmelidir. Hormonların yanı sıra hamilelikte mide bulantısı nedenleri arasına hassaslaşan bünye kaynaklı sorunlar da eklenir. İstenmeyen kokuların yanı sıra, bazen çok güzel de olsa her türden koku mide bulantısı yapabilir. Yemek, parfüm, kokulu sabun- mum ve benzerleri mide bulantısına sebep veren kokulara örnek olarak verilebilir. Gebeliğin ilerlemesiyle oluşan mide yanması veya ekşimesi de hamilelikte mide bulantısı yapabilir. Midede asit oranı arttıkça bulantı artacağından asidi düşürücü gıdaların tüketilmesi, normal döenmde yenildiğine göre biraz daha fazla yenmesi faydalı olacaktır.

Hamilelikte mide bulantısına çözüm

– Sabah bulantılarını azaltmak için havalandırılmış bir ortamda bulunmak, mümkün mertebe güzel düşünceler içerisinde olmak, parfüm gibi ağır kokulu ürünleri yatak odasından uzakta tutmak faydalı olacaktır. Ayrıca derin derin nefes almak ve arkaya bir yastık konarak hafifçe yaslanmak faydalı olabilir. Nefes alırken doğru nefes, alıp verebilmekte bulantıyı azaltıcı bir unsur olabilir.

– Mide asidini arttıran portakal gibi meyveler, yağlı yiyecekler, ağır baharat içerenler ve asitli içeceklerden uzak durmak hamilelik döneminde tüketmemek gerekir. Bol su içmek faydalı olacaktır. Ayrıca kuru simit veya yağsız krakerler bunaltıya genelde iyi gelir. Her kadının bünyesi farklı olduğundan iyi gelen gıdalar da bir birinden farklı olacaktır. Bu yüzden öneriler üzerinden kişi kendisine göre deneyerek, fayda sağlayan yiyeceği tespit edebilir.

– Diş fırçalamak mide bulantısını arttırabilir. Bu işi bulantının olmadığı anlara ertelemek faydalı olacaktır.

– Stres bulantı nedeni olabilir. Hamilelikte gürültü ve kargaşadan uzak bir hayat sürmek tavsiye edilir. Gün içerisinde sevilen aktiviteler ile fazla yorulmadan uğraşmak bulantıyı azaltacaktır.

– Bulantı giderici çaylar tam tersi bir etki de yaratabilir. Hamilelikten önce sevilen içecekler hamilelik döneminde tam bir kabus olabilir.

– Unutulmamalıdır ki bulantı için doktor tavsiyesi olmadan her hangi bir ilaç veya takviye alınması bebeğin sağlığını tehlikeye atacaktır. Bu yüzden ilk etapta doktorunuzla görüşmeli ve verdiğimiz önerileri, akabinde uygulamanız çok daha doğru ve sağlıklı bir karar olacaktır.

Mide bulantısı ve diğer sağlık sorunlardan uzak, keyifli hamilelik dönemi geçirmeniz dileğiyle…

 

Bu yazımızda Hamilelik Döneminde Mide Bulantısı hakkında ayrıntılı bilgileri sizler için aktardık. Konu hakkında sormak istediğiniz soruları ve görüşlerinizi bizlere yorum bölümümüzden aktarabilirsiniz.

DİĞER HAMİLELİK DÖNEMİNDE MİDE BULANTISI YAZILARINI ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

AnnemBilio.com, hamilelik döneminde mide bulantısı konusunda önemli tüm bilgileri çok yakından anlık olarak takip etmektedir, bu konuda son yazı ve gelişmeleri yayınlamaktadır. Bu nedenle annembilio.com'un yayınladığı bilgilendirme yazılarını takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. AnnemBilio.com'da yayınlanan hamilelik döneminde mide bulantısı konusundaki en kaliteli yazıları en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bizi takip edebilirsiniz.

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir