Ana Sayfa Anne Evde Ateş Düşürme Yöntemleri Nelerdir?

Evde Ateş Düşürme Yöntemleri Nelerdir?

Evde Ateş Düşürme Yöntemleri Nelerdir?, Ateş düşürmek için doğal yöntemler, Ateş düşürücü yöntemler, Evde ateş düşürme yöntemleri hakkında detaylı bilgiler yazımızın devamındadır.

yuksek-ates

Yüksek Ateş ve Nedenleri

Normal bir insanın vücut ısısı yaklaşık 36 derece veya 36,5 derecedir. Bazen bu 37 dereceyi de bulmaktadır. Yine çocuklarda 37 dereceye kadar ateş normal karşılanmaktadır. Yüksek ateş olarak nitelendirilen ateş 37,5 ve sonrasıdır. Yükselen bu ateş vücudumuzun hastalığa ve mikroplara karşı verdiği tepkidir. Bu alışılmadık durumla baş etmek için bir savunma mekanizması devreye girer. Fakat ateş yükseldikçe de tehlike artmaktadır. 40 dereceye doğru insan bünyesi zayıflamaya ve anormal durumlar yaşamaya başlar. Hayal görme titreme bu durumlardan bazılarıdır. Eğer yüksek ateş düşürülemezse havale dediğimiz olay gerçekleşir. Havale durumunda beyin kendini kapatır ve istenmeyen durumlar meydana gelir. Bu durumlar kalıcı işlev bozukluklarına kadar gidebilir.

 

Yükselen Ateşi Düşürmek İçin Yapılabilecekler

 

Ateşin tehlikeli boyutlara ulaşmasıyla beraber derhal düşürülmesi gerekir. Evde ateş düşürme için öncelikle ateşin derecesini sık sık kontrol edebileceğiz iyi bir ateş ölçere ihtiyaç vardır. Kulaktan ölçerler bunun için en idealleridir. Ateş düşürme yöntemleri arasında en faydalısı ateşi olan kişinin kıyafetleri çıkartılmalıdır. Bulunduğu ortam derhal soğutulmalı ve ara ara ılık suyla ıslatılan havlu eklem bölgelerine konulmalıdır. Eğer bu ateşi düşürmeye yetmezse ılık bir duş alınmalıdır. Böylece az bir zamanlığına da olsa ateş düşecektir. Bunlar dışında cama balkona çıkıp bir hava almakta ateşin düşmesine yardımcı olur. Eğer ateşi olan bir çocuksa göbeğinde bir aspirini eritebilirsiniz. İçebiliyorsa mutlaka bol bol su içmelidir. Yine çocuklar için soğuk uygulama çok etkili olacaktır. Bunun için ılık bir suya pamuk ıslatabilirsiniz bu ıslak pamuğu çocuğun vücuduna ara ara koyabilirsiniz.

 

Yüksek Ateşte Yapılmaması Gerekenler

 

Eğer bir kişinin çok yüksek ateşi var ise kesinlikle kolonya sürülmemelidir. Alkol ateşi kısa bir süre düşürse de daha sonra hızla artmasına sebep olacaktır. Bunun dışında çok eski bir uygulama olan sirkeli suyla vücudu silme işlemi de yanlış bir uygulamadır. Yine özellikle soğuk algınlığı ve gripte yapılan çok yanlış bir uygulama vardır. Terlemesi için kişinin üstü iyice örtülür bu arada da zaten var olan ateş daha da yükselerek tehlikeli bir hal alır.

 

Bu yazımızda Evde Ateş Düşürme Yöntemleri Nelerdir? Sorusu hakkında genel bilgiler aktardık, konu hakkında sormak istediğiniz soru, görüş ve önerileriniz olursa yorum bölümümüzden bizlere kolaylıkla iletebilirsiniz.

 

DİĞER ATEŞ DÜŞÜRME YAZILARINI ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

AnnemBilio.com, ateş düşürme konusunda önemli tüm bilgileri çok yakından anlık olarak takip etmektedir, bu konuda son yazı ve gelişmeleri yayınlamaktadır. Bu nedenle annembilio.com'un yayınladığı bilgilendirme yazılarını takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. AnnemBilio.com'da yayınlanan ateş düşürme konusundaki en kaliteli yazıları en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bizi takip edebilirsiniz.

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir